Kolejne uderzenie przeciwko Bitcoinowi w tym tygodniu.

Często dyskutujemy o Bitcoinie, ponieważ w wielu kręgach był on przedstawiany jako alternatywa dla złota. Wiele z tych twierdzeń jest bezpodstawnych, a niektóre są wręcz fałszywe. Ponadto, jako długoterminowi inwestorzy w fizyczne metale, dbamy o to, by stawić czoła tym fałszywym twierdzeniom.

Krążą reklamy firm kryptowalutowych, które reklamują "porzucenie złota" na rzecz bitcoina z takimi twierdzeniami jak

"Bitcoin ma cechy, które czynią go lepszą opcją niż złoto w dzisiejszej cyfrowej, globalnej gospodarce. Jest szybki, bezpieczny, przejrzysty i porusza się bezproblemowo ponad granicami, dzięki czemu bitcoin jest zarówno odpornym przechowywaniem wartości, jak i skutecznym środkiem wymiany".

Co więcej, tego typu kampanie i przekonania wpłynęły na cenę złota, ponieważ inwestorzy zwrócili się w kierunku kryptowalut.

Dodatkowo pisaliśmy w poprzednich postach; również z naszej analizy wynika, że wzrost ceny Bitcoina w pierwszym kwartale 2021 roku odpowiadał za około 2,5% niższe ceny złota (pozostałe czynniki spadku to wzrost dolara amerykańskiego oraz amerykańskich 10-letnich realnych stóp procentowych (mierzonych przez Treasury Inflation Protection Securities).

Rośnie liczba kradzieży kryptowalut

Jedną z wymienianych zalet Bitcoina jest to, że jest on niemożliwy do namierzenia i zapewnia gwarantowaną anonimowość. Jednak w poniedziałek Reuters doniósł, że amerykański Departament Sprawiedliwości "odzyskał około 2,3 miliona dolarów okupu w kryptowalucie zapłaconego przez Colonial Pipeline Co, rozprawiając się z hakerami, którzy rozpoczęli najbardziej destrukcyjny amerykański cyberatak na rekord ... oświadczenie złożone w poniedziałek powiedziało, że FBI było w posiadaniu prywatnego klucza do odblokowania portfela bitcoin, który otrzymał większość funduszy ...

Sędzia w San Francisco zatwierdził zajęcie środków z tego "adresu kryptowaluty" ... władze zwiększyły swoją wiedzę w śledzeniu przepływu cyfrowych pieniędzy, ponieważ ransomware stało się rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego." 

bitcoin złoto

Jest to kolejny dowód na to, że Bitcoin nie jest poza kontrolą rządu, jak kiedyś sądzono. W rzeczywistości trudno jest zobaczyć, jak gangsterzy i przestępcy mogliby nadal faworyzować aktywa kryptowalutowe nad złotem lub gotówką, ponieważ Bitcoin okazał się najbardziej identyfikowalny z tych trzech!

Niektórzy zwolennicy aktywów kryptowalutowych zwracają uwagę, że FBI było w stanie odzyskać ten okup z powodu nieudolnych operacji hakera, ale nie dlatego, że Bitcoin nie był anonimowy. Jednak faktem pozostaje, że zdecydowana większość inwestorów jest mniej zaawansowana cyfrowo niż profesjonalni hakerzy oprogramowania, a zatem będą oni jeszcze bardziej identyfikowalni przez rządy.

To pukanie FBI przeciwko Bitcoin następuje tuż po tym, jak Elon Musk ogłosił 13 maja, że Tesla przestanie akceptować Bitcoin do zakupu pojazdów. To było tylko 13 tygodni i dwa dni po tym, jak Musk stwierdził, że Tesla będzie akceptować Bitcoin jako płatność.

Wygląda na to, że ci hakerzy ransomware powinni przestudiować trochę historii. Co więcej, niektóre lektury pokazałyby wiele przypadków kradzieży, z których złoto nigdy nie zostało odzyskane. Dzieje się tak dlatego, że skradzione złoto nie pozostawia żadnych cyfrowych śladów i nie potrzebuje sieci komputerowej!

Wyszukiwanie w google pokazuje, że miliony w złocie skradzionym z Heathrow w 1983 roku nie zostały odzyskane i nigdy nie zostaną... "Kradzież Brink's-Mat miała miejsce w Heathrow International Trading Estate, Londyn, 26 listopada 1983 roku. Z magazynu skradziono złoto kruszcowe, diamenty i gotówkę o wartości 26 mln funtów (równowartość 100 mln funtów w 2019 roku).

Kruszec był własnością firmy Johnson Matthey Bankers Ltd, która upadła w następnym roku po udzieleniu dużych pożyczek oszustom i niewypłacalnym firmom. Dwóch mężczyzn zostało skazanych, a większość złota nigdy nie została odzyskana. Ubezpieczyciele Lloyd's of London wypłacili odszkodowanie za poniesione straty, a ze sprawą powiązano kilka zgonów."

Złoto jako bezpieczna przystań

W żaden sposób nie popieramy działalności przestępczej ani ze złotem, ani z Bitcoinem, a jedynie wskazujemy na kolejny element, że fałsze Bitcoina są nieustannie odkrywane, podczas gdy złoto wytrzymało próbę czasu na wielu frontach, a także okazało się bezpieczną przystanią, którą promotorzy Bitcoina (kryptowaluty) chcieliby, aby inwestorzy uwierzyli, że Bitcoin powinien zastąpić złoto.

W tej kwestii, jedną z wypróbowanych i prawdziwych właściwości złota jest aspekt "bezpiecznej przystani", ponieważ złoto nie potrzebuje sieci ani kontrahenta; ponadto inwestorzy są bardziej skłonni do zakupu złota jako bezpiecznego aktywa w czasach zawirowań rynkowych lub geopolitycznych.

Dla przykładu, największym z takich geopolitycznych wydarzeń, w których złoto działało jako bezpieczna przystań, był jednoczesny irański kryzys z zakładnikami i inwazją Rosji na Afganistan od końca 1979 do początku 1980 roku.

Natomiast największy wpływ na cenę bitcoina do tej pory miał odwrót od poparcia Tesli, który zepchnął cenę w dół.

Jeśli Twój nośnik oszczędności potrzebuje ciągłego wsparcia ze strony Elona Muska, aby utrzymać swoją wartość, popełniłeś błąd. Oszczędzający potrzebują również czegoś, co działa samodzielnie, bez poparcia czy egzekwowania, potrzebują fizycznego srebra i złota.