Złoto jest bezpieczną przystanią dla inwestorów w czasach niepewności. Inwestorzy spieszą się do gromadzenia metali szlachetnych, gdy konwencjonalne inwestycje papierowe, takie jak akcje, spadają lub doświadczają zmienności. Z tego powodu, złoto miało dobrą passę w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa w połączeniu z geopolityczną i ekonomiczną niepewnością.

Inwestorzy uciekli się do gromadzenia zapasów metali szlachetnych, aby chronić swoje bogactwo. W rezultacie cena metali szlachetnych znacznie wzrosła z powodu deficytu podaży. Dokładnie rzecz ujmując, złoto odnotowało 20% wzrost, podczas gdy srebro i platyna wzrosły odpowiednio o 47% i 10%.

Metale szlachetne będą miały lepsze wyniki w 2021 roku

Po spektakularnym roku, metale szlachetne mają szansę na solidne zyski w 2021 roku. Według Phillipa Newmana, MD w firmie konsultingowej Metal Focus, złoto osiągnie nowe maksima, ale srebro odnotuje największe zyski. Ceny metali szlachetnych będą się umacniać w pierwszym kwartale dzięki niskim stopom procentowym i słabemu dolarowi.

Spowolnienie gospodarki USA może spowodować osłabienie dolara w pierwszym kwartale i niskie zarobki przedsiębiorstw. Szybkie ożywienie gospodarcze w innych częściach świata może pogorszyć tę sytuację.

Wpływ ożywienia gospodarczego na metale szlachetne

Inwestorzy byli ostrożni i upłynniali swoje pozycje, szczególnie z powodu obaw o powodzie.

Na szczęście istnieje prawdopodobieństwo, że wiele krajów zakończy restrykcje i zniesie godziny policyjne wraz z wprowadzeniem szczepionki corona. Oznacza to, że istnieje promyk nadziei na ożywienie gospodarcze. Wprowadzenie szczepionki przeciwko wirusowi zwiększy zaufanie inwestorów do aktywów, które notują dobre wyniki podczas wzrostu gospodarczego.

sztabka złota

Dodatkowo, wraz z zakończeniem okresu wyborczego, inwestorzy mogą teraz skupić się na fundamentach i innych czynnikach transakcyjnych. Dla przykładu, zagrożenie inflacją, ujemny zwrot z obligacji i ogromne zadłużenie rządowe będą kontynuowane w 2021 roku, co dodatkowo wspiera złoto. Według Ros Norman, cena złota może odnotować wzrost o 20-25%.

Srebro i platyna prześcigną złoto

Złoto zaczęło doświadczać wzrostu w 2019 roku z powodu spowalniającej gospodarki. Rajd przyspieszył po pandemii, uderzając w rekordowy poziom 2075 dolarów 7 sierpnia 2020 roku. W rezultacie cena złota spadła do około 1900 dolarów, ponieważ inwestorzy przestali kupować. Chociaż popyt na fizyczne złoto spadł z powodu zamknięcia, odnotowano wzrost popytu inwestycyjnego. Na przykład SPDR Gold Trust, największy fundusz inwestycyjny oparty na złocie, zanotował 30% wzrost, największy od 2009 roku.

Według USB Global Wealth Management, jest mało prawdopodobne, że złoto utrzyma tak dobre wyniki w 2021 roku. W rzeczywistości, firma przewiduje, że srebro i platyna będą przewyższać złoto w nadchodzących miesiącach.