Sztabki złota są najbardziej popularną opcją inwestycyjną dla rodzin od bogatych i dość bogatych do zwykłych ludzi szukających sposobu na odłożenie części swoich ciężko zarobionych pieniędzy po wydatkach na podstawowe rzeczy.
Idea kupowania złota lub sztabek złota jest bez wątpienia atrakcyjną opcją, która zabezpiecza przed pieniędzmi zaoranymi w inne niestabilne i ryzykowne przedsięwzięcia lub inwestycje. Przede wszystkim sztabki złota są sztabkami, które mogą być przetopione i wykonane w biżuterię o różnej wadze, wzorach i rozmiarach.

Złoto jest bardzo gęstym metalem i jedna stopa sześcienna może być warta dziesięć milionów dolarów amerykańskich. 

Sztabka złota jest opcją inwestycyjną, gdzie mniejsze sztabki są kosztowne z powodu niskiej premii do większych sztabek.

Sztabki złota posiadają oznaczenia producenta, wagi, czystości, a te od małych producentów nie posiadają numeru seryjnego. Każda sztabka ma swoją własną cechę charakterystyczną, ale większość sztabek wybijanych na świecie nosi motyw na rewersie.

Zakres "dobrej dostawy" przez giełdy określa czystość w przedziale 99%- 99,9%. Sztabki produkowane dla jubilerów i fabrykantów rzadko noszą oznaczenia wagi i czystości. Złoto można kupić w uncjach trojańskich, tolach, gramach i taelach. Uncji troy nie należy mylić z wagą spożywczą, która jest lżejsza.

Jedna uncja trojańska to około 31.1034768 gramów i ceny powinny być obliczane zgodnie z ceną złota, powiedzmy w USD za uncję, a następnie przeliczane na cenę grama złota. Jeden kilogram to 1000 gramów, co znów daje 32,15074656 uncji trojańskich, a wartość jednego kilograma złota 10 października 2008 roku wynosiła 2717,49 USD.

sztabka złota

Główne banki są znane z utrzymywania kont złota i sztabek złota dla klientów, którzy są zainteresowani inwestycjami, podczas gdy spekulanci przechodzą przez brokerów i banki prywatne. Sztabki złota mogą być odlewane lub bite. Złoto włożone do pieca jest topione, wlewane z powrotem do formy lub przepuszczane przez matrycę dla uzyskania cieńszego i bardziej płaskiego wyglądu.

Sztabki bite są wycinane w kształtach i rozmiarach z odlanej sztabki, krawędzie są wygładzane i zaznaczane, oraz zaślepiane, gdziekolwiek jest to potrzebne. Najbardziej rozpowszechnione w handlu po niskiej premii, małe złote kilobary o wadze 1000 gramów, popularne wśród inwestorów, mają płaski kształt przypominający cegłę. Międzynarodowa Wystawa Sztabek Złota wymienia tylko 53 producentów kilobarów.

Tezabi rough cut bars z 99,9% czystości są produkowane przez pakistańskich rzemieślników nie przez żadnego określonego wagi, ale z dostępnej starej biżuterii złota, jak zostały one wykonane 2000 lat temu z jednego wykazu w liście wystawy. Tael jest chińskim łodzi, herbatniki i pączki w kształcie bary.

Popularne tradycyjne tajskie bahty to 150,4 gramów o czystości 96,5%. Indyjskie sztabki Tola nie posiadają numerów seryjnych i są bardzo płaskie, ważą około 116,64 gramów. Na wystawie wymieniono wiele sztabek chi z Wietnamu. Sztabki z hologramem szwajcarskim są dostępne na całym świecie. 
Akredytowani szwajcarscy, niemieccy i brazylijscy producenci po 1980 roku stosują dekoracyjne wzory na rewersach wybitych sztabek.

Japonia jest pionierem wielokolorowych tęczowych sztabek o czystości 75% oraz sztabek Yin-Yang o nowatorskich kształtach przedstawiających symbole Zen. Wietnam posiada sztabki z płatkami złota, które są wszywane w ubrania i buty lub zwijane w wąskie rurki o wadze około 15 gramów.