Entuzjaści srebra mieli w ostatnich tygodniach psychologicznie trudne zadanie. Biały metal szlachetny zyskał około 47% w 2020 roku, najlepszym roku od 2010 roku, z łatwością prześcigając 25% zwrot złota. W rzeczywistości, biały metal jest w dół o 9% jak dotąd w 2021 roku.

Co więcej, prawie wszystkie fundamentalne czynniki rynkowe pozostały nienaruszone. Pierwszym z nich są
Srebro w 2020 r. radziło sobie imponująco, a w 2021 r. należało je skorygować. Wzorzec ten jest typowy dla rynków byka. Drugim punktem nacisku jest rosnący indeks dolara amerykańskiego, który jest przypisany do rosnących rentowności obligacji długoterminowych. Eksperci podkreślają jednak, że trend ten będzie miał swój przebieg i wyczerpie się. Ponadto, wzrost rentowności jest oznaką rosnących oczekiwań inflacyjnych i wzrostu aktywności gospodarczej. Najlepszym podejściem w tym momencie jest cierpliwość, a eksperci powołują się na to, że jest to prawie koniec korekty dla białego metalu.

W ostatnim raporcie analitycy surowcowi Bank of America podkreślili, że spodziewają się, iż w 2021 roku ceny srebra osiągną średni poziom 29,28 USD. Spostrzeżenie to opiera się na ich oczekiwaniach dotyczących dyskretnego deficytu podaży na poziomie 281 mln uncji. Co więcej, tym, co może utrzymać ofertę pod ceną srebra i pomóc jej wzrosnąć w 2021 roku, jest nacisk na zieloną energię w połączeniu z ogromnymi wydatkami na infrastrukturę i silnym popytem inwestycyjnym.

srebro

Z tego wynika, że korekty na srebrze są częścią tego terytorium. Dlatego inwestorzy muszą się do nich dostosować i wykorzystać je na swoją korzyść. W latach 2002-2006 srebro czterokrotnie spadało o 10% lub więcej. Całkiem logiczne jest przyjrzenie się temu, co srebro robiło po tych korektach. Eksperci podkreślają, że w prawie każdym przypadku, biały metal osiągnął nowe maksima hossy.

W ciągu ostatnich 21 lat, srebro przyniosło średni roczny zwrot w wysokości 16,48% (chiński juan) i 8% (frank szwajcarski). Dodatkowo, w USD, biały metal przyniósł średni roczny zwrot w wysokości 11,43%. W ciągu ostatnich dwóch dekad, średnia światowa wynosi 11,93% zysku rocznie. Tak więc, ogólny trend obserwowany jest - w górę, co oznacza rynek byka.

Jeśli chodzi o dłuższą perspektywę, cena srebra znajduje się dziś w pobliżu 24 dolarów, co sugeruje, że przed nami jeszcze wiele możliwości wzrostu. W rzeczywistości, przy 25 USD w porównaniu do 120 USD w 1980 roku, biały metal jest około 80% poniżej tego szczytu. Co więcej, obecne fundamenty ekonomiczne, takie jak zadłużenie, deficyty, wydatki, stopy procentowe i perspektywy podaży/popytu są dość bycze, że poziom 120 USD z 1980 r. może zostać łatwo przekroczony.

Jeśli ktoś posiadał lub kupował srebro i/lub akcje srebra w ciągu ostatnich kilku miesięcy, powinien pozostać w miejscu lub stopniowo uzupełniać niektóre pozycje, jeśli stały się one tanie.

Inwestorzy powinni położyć nacisk na odpowiednie pozycjonowanie na tym rynku. Nadszedł czas, by stać się srebrnym kontrarianinem. Jak podkreślają eksperci, srebro za 100 USD jest w zasięgu ręki.