Srebro wzrosło ostatnio do prawie ośmioletniego maksimum po przedłużającym się skoku, który rozpoczął się od przetaczania się przez rynki inwestorów detalicznych.

Najbardziej aktywne kontrakty terminowe wzrosły o około 13% (30,35 USD za uncję) na Comex, co jest najwyższym wynikiem od lutego 2013 roku. Następnie obserwowano weekendowe zakupy, które ogarnęły internetowych sprzedawców srebrnych sztabek i monet od USA po Australię. Należący do BlackRock Inc. fundusz iShares Silver Trust, największy produkt typu exchange-traded śledzący ten metal, zanotował ostatnio bezprecedensowy napływ netto w wysokości 944 mln USD. Później CME Group podniosła marże futures o 18%, co sprawiło, że utrzymywanie pozycji stało się dla traderów bardziej kosztowne.

Podobnie jak w przypadku kupna GameStop Corp. i innych akcji o małej kapitalizacji, które w ostatnich tygodniach zawładnęły rynkami finansowymi, początkowy wzrost białego metalu można prześledzić na forum Reddit's WallStreetBets. Jednak nadal nie jest jasne, na rodzaje inwestorów za obecny run-up w cenach szlachetnych białego metalu.

Na forum pojawiają się sprzeczne wiadomości na temat srebra i nie ma jasności co do tego, jak długo inwestorzy detaliczni będą trzymać się handlu srebrem. W rzeczywistości, niektórzy kluczowi członkowie forum WallStreetBets odradzają go. W tym kontekście Philip Newman, dyrektor zarządzający w firmie konsultingowej Metals Focus, stwierdził, że może sobie wyobrazić scenariusz, w którym fundusz hedgingowy nabył być może krótkoterminową taktyczną długą pozycję. Dodał, że zwyżka może być teraz kombinacją kilku czynników.

srebrne monety

Grupa CME poinformowała, że podnosi marże na kontraktach terminowych na srebro na Comex, ze skutkiem na 2 lutego. Ponadto, krótkoterminowe stawki forward na londyńskim rynku srebra spłaszczyły się ostatnio, wskazując na silny popyt na biały metal szlachetny w najbliższych tygodniach.

Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp. stwierdził, że ostatnie wydarzenia pokazały, że nierozsądnie byłoby wątpić w siłę nabywczą inwestorów detalicznych. Ponadto, szał zakupów udzielił się również akcjom górniczym. Meksykański eksplorator srebra Fresnillo Plc wzrósł w londyńskim handlu o około 21%. Australijska spółka Silver Mines Ltd. zyskała aż 49%, podczas gdy China Silver Group Ltd. w Hong Kongu podskoczyła o około 63%.

Wezwania do kupna białego metalu szlachetnego zaczęły pojawiać się na WallStreetBets ostatnio, gdy mania wokół GameStop osiągnęła apogeum. Póki co, niektórzy inwestorzy detaliczni nadal w to inwestują. Sprzedawcy fizycznego srebra, w tym Apmex, stwierdzili, że z powodu rekordowego popytu nie są w stanie realizować zamówień do czasu otwarcia rynków azjatyckich. Ken Lewis, dyrektor generalny Apmex stwierdził, że trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie cena srebra i popyt na nie w najbliższych tygodniach.