W świecie metali szlachetnych, karat jest ważnym sposobem wyrażania czystości złota.

Ale nie jest to jedyny sposób. Istnieje również próba (czasami nazywana próbą milimetrową), która oddaje zawartość metalu szlachetnego w złocie w częściach na tysiąc. Na przykład, próba 750 oznacza 75% złota, czyli 18k. Spotkasz się również z określeniem próby w postaci dziesiętnej lub procentowej.

Poniżej przedstawiono przykład, w jaki sposób trzy różne kraje i ich mennice narodowe wyrażają próbę złota na najpopularniejszych złotych monetach 24k: kanadyjskim Złotym Liściu Klonowym, austriackiej Złotej Filharmonii i złotym Amerykańskim Bawole. Każda z tych monet ma tę samą próbę, tylko wyrażoną w nieco inny sposób.

Krótka uwaga na temat "dziewiątek". Widzisz jak każda moneta ma cztery dziewiątki? Jest to czasami nazywane "cztery dziewiątki" i jest to najczęściej spotykana próba dla monet z 24-karatowego złota. Złota moneta może jednak mieć pięć lub sześć dziewiątek, ale jest to znacznie mniej powszechne. "Pięć dziewiątek czystego złota, czyli 999,99, to najczystsze złoto, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. W 1998 roku Kanadyjska Mennica Królewska jako pierwsza osiągnęła poziom czystości "pięciu dziewiątek". Mennica w Perth osiągnęła "prawdopodobnie najczystsze ze wszystkich rodzajów złota" w 1957 roku, gdy oficer rafinerii Leo Hickey i starszy rzemieślnik Alexander Osborne wyprodukowali próbną płytkę o czystości prawie sześciu dziewiątek - 999,999 części złota na tysiąc.

Ponieważ definicja próby jest miarą zawartości metalu szlachetnego w złocie w częściach na tysiąc, wielu kupujących metale szlachetne znajduje wartość w zrozumieniu dokładnego składu złota, do którego odnosi się dana próba.

Na przykład, złoto 22 karatowe (22k) ma próbę 917, co można również wyrazić jako 91,7% złota z mieszanką stopu 5% srebra, 2% miedzi i 1,3% cynku. Dla niektórych nabywców metali szlachetnych jest to rodzaj podziału, który oferuje łatwy do zrozumienia przegląd składu złotej monety.

 

Karaty Czystość złota Szlachetność Mieszanka stopów
10k .417 417 Złoto: 41.7%Inne

metale: 58.3%

12k .500 500 Złoto: 50%Pozostałe metale

: 50%

14k .583 583 Złoto: 58.3%Srebro:

25%Miedź

: 17%

18k .750 750 Złoto: 75%Srebro:

15%Miedź

: 10%

22k .917 917 Złoto: 91.7%Srebro:

5%Miedź

: 2%Cynk:

1.3%

Sprzymierzeńcy stopów

Sprzymierzeńcy stopów, o których mowa w powyższej tabeli, dodawani są do złota, by zapewnić mu tak potrzebną twardość. Oto dlaczego: złoto, które jest w 100% czyste jest również w 100% niepraktyczne. Jest tak miękkie, że z łatwością mógłbyś je formować rękami.

Większość stopów złota łączy w sobie złoto, miedź i srebro. Najwyższa dostępna czystość to 24 karatowe złoto - 99,99% złota - przy czym stopy stanowią różnicę i zapewniają tak potrzebną solidność. Złoty Amerykański Bawół, Austriacka Złota Filharmonia i Kanadyjski Złoty Liść Klonowy to przykłady złotych monet o czystości 99,99%.

W Stanach Zjednoczonych złoto 24-karatowe jest generalnie zarezerwowane dla złotych monet i sztabek, a nie dla biżuterii. Dlaczego tak jest? Według The Diamond Pro, 14k złoto jest najbardziej popularną czystością dla złotej biżuterii, ponieważ 24k jest:

  • Niewiarygodnie miękkie, co sprawia, że łatwo je zginać i drapać.
  • Bardzo jasne i pomarańczowy, które są cechy, które wielu nabywców biżuterii złota znaleźć nieatrakcyjne.
  • Mniej przystępna cenowo niż biżuteria innych prób, co może zmniejszyć liczbę potencjalnych nabywców.

Fineness Forever?

Finezja pozostaje popularnym sposobem mierzenia zawartości złota, jednak "karat" jest wciąż najbardziej konwersacyjnym i powszechnym sposobem mówienia o czystości złota. "Karat" jest również terminem, którego ludzie używają najczęściej, gdy szukają produktów ze złota online.

Miarą czystości złota wciąż pozostaje z kilku powodów, między innymi:

  • Rozwój przemysłu kruszcowego
  • Stosowanie decymalizacji w światowych walutach
  • Popularność systemu metrycznego w Europie.

Tak więc, o ile dobrze jest rozumieć różnicę między karatem a próbą, o tyle rozumienie karatów - np. różnicy między złotem 24-karatowym, 18-karatowym i wszystkim pomiędzy - jest informacją, którą najlepiej zachować na najbliższą przyszłość.

Tylko uważaj, aby nie pomylić "karata" z "karatami". Karat z "c" jest miarą wagi dla kamieni szlachetnych. Co to jest karat? Karat przez "k" jest miarą czystości złota; to skrót od "karatage". W niektórych krajach używa się tych dwóch słów zamiennie, ale "karat" jest poprawnym słowem przy omawianiu czystości złota w amerykańskim angielskim.

Określanie jakości...

Zastanawiasz się, jak można określić czystość złota, jeśli zmieszane są w nim stopy? Istnieje kilka sposobów, w tym testy z użyciem kwasu azotowego i fluorescencji rentgenowskiej - dwa testy, które najlepiej pozostawić w rękach profesjonalistów. Ponieważ test z kwasem azotowym wiąże się z uszkodzeniem złota, urządzenia wykorzystujące fluorescencję rentgenowską stanowią bezpieczniejszą i bardzo dokładną alternatywę.

Istnieje kilka łatwiejszych sposobów dla Ciebie lub każdego, kto docenia metale szlachetne, aby dowiedzieć się o czystości kawałka:

  • Znajdź próbę wybitą lub wygrawerowaną laserowo na danym egzemplarzu złota. W przypadku złotych monet, próba jest często wytłoczona wzdłuż zewnętrznej części awersu monety. W przypadku sztabek złota, często znajdziesz ją wyraźnie zaznaczoną na froncie każdej sztabki.
  • Użyj szkła powiększającego, by sprawdzić swoją złotą monetę lub sztabkę pod kątem koloru, połysku i oznaczenia próby złota, jeśli nie możesz go dostrzec gołym okiem.
  • Polegaj na zaufanych firmach, takich jak U.S. Money Reserve, przy zakupie metali szlachetnych lub złota.

Przeczytaj więcej na: http://invest-gold.pl