Wiele osób z różnych powodów zaleca inwestowanie w złoto i inne metale szlachetne. Złoto jest cennym aktywem od pokoleń, a wiele osób nadal uważa je za ważny element inwestycji.

Cena złota utrzymuje się na dość stabilnym poziomie, ale codziennie ulega niewielkim wahaniom. Stabilność ceny złota oznacza, że niekoniecznie jest to najlepsza inwestycja dla długoterminowego wzrostu. Ponieważ jednak inwestowanie w złoto nie wiąże się z dużym ryzykiem, jest ono świetnym narzędziem równoważącym bardziej ryzykowne inwestycje.

Gdy będziesz szukał informacji o tym, ile złota powinieneś mieć w swoim portfelu, przekonasz się, że zalecenia są bardzo zróżnicowane. Na przykład, niektórzy twierdzą, że większość Twojego portfela powinna być przeznaczona na złoto, podczas gdy inni mówią, by zminimalizować inwestycje w złoto.

W tym artykule omówimy różne powody, dla których ludzie w ogóle inwestują w złoto. Pomoże Ci to zdecydować, czy inwestycje w złoto wniosą wartość dodaną do Twojego portfela. Następnie podsumujemy najczęściej spotykane porady, jakie udało nam się znaleźć na temat inwestowania w złoto. Mamy nadzieję, że w końcu uda Ci się znaleźć taką ilość złota, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego portfela inwestycyjnego.

Spis treści

 • Dlaczego powinieneś inwestować w złoto
  • Chroni przed inflacją
  • Zawsze możesz wypłacić pieniądze
  • Niedobór
  • Wewnętrzna wartość złota
  • Dywersyfikacja
 • Rekomendacje różnią się
  • Nie czyń ze złota znaczącej inwestycji w swoim portfelu
  • Posiadanie fizycznych metali szlachetnych a ETF-y
 • Zacznij inwestować w złoto już dziś

Dlaczego powinieneś inwestować w złoto

Choć w kulturze popularnej i rozmowach o ekonomii nieczęsto słyszy się o inwestowaniu w złoto, wielu ekspertów inwestycyjnych wciąż je zaleca. Inwestowanie w złoto to świetny sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego o metal szlachetny, który utrzymywał i będzie utrzymywał swoją wartość przez pokolenia. Kilka przykładów inwestycji w złoto

Rekomendacje dotyczące złota przestrzegają przed inwestowaniem wyłącznie w złoto lub przed koncentrowaniem znacznej części portfela inwestycyjnego na złocie, ale o tym szczegółowo opowiemy później. Ogólny konsensus sugeruje raczej, byś zainwestował część swojego portfela w złoto.

Przyjrzyjmy się teraz kilku najważniejszym powodom, dla których eksperci twierdzą, że każdy powinien posiadać złoto jako część swojego portfela inwestycyjnego.

Chroni przed inflacją

Jednym z najważniejszych powodów, dla których ludzie zalecają inwestowanie w złoto, są historyczne trendy wskazujące na wzrost cen złota w czasie inflacji. Niektórzy specjaliści od inwestowania twierdzą, że nie istnieje żaden statystycznie istotny związek między stopą inflacji a ceną złota, przynajmniej w krótkim okresie.

Jednak w dłuższych okresach - dekadach, a nawet stuleciach - niewielki trend wskazuje, że cena złota rośnie, gdy inflacja jest wysoka. Ten ruch w górę jest czasem wystarczający, by przekonać wielu ludzi do zainwestowania w złoto w ramach przygotowań do inflacji lub załamania gospodarczego.

Ponieważ związek między złotem a inflacją nie jest statystycznie istotny, nie powinien to być jedyny powód, dla którego inwestujesz w złoto. Nie spodziewaj się, że cena złota wzrośnie, gdy tylko pojawi się inflacja.

Zawsze możesz wypłacić pieniądze

Możliwość szybkiego spieniężenia inwestycji w złoto to kolejny powód, dla którego ludzie chętnie inwestują w ten metal szlachetny. Jeśli cena złota spadła od czasu pierwotnego zakupu, możesz nie odzyskać wszystkich swoich pieniędzy. Jednak liczne obligacje, płyty CD i inne narzędzia inwestycyjne są obarczone poważnymi karami i grzywnami, jeśli wycofasz swoje inwestycje zbyt wcześnie.

W przypadku złota nie musisz się martwić o grzywny czy kary. Możesz po prostu zanieść swoją inwestycję do najbliższego skupu złota i odejść z gotówką w ręku. Ta opcja jest atrakcyjna dla wielu ludzi, ponieważ daje im poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili mogą zwrócić zainwestowane pieniądze.

Niedobór

Kolejnym powodem, dla którego ludzie polecają inwestowanie w złoto, jest jego niedobór. Władze szacują, że większość złota na świecie została już wydobyta i obecnie znajduje się w obiegu na światowym rynku. W końcu całe złoto na świecie znajdzie się w obiegu i będzie je coraz trudniej kupić.

Niektórzy uważają, że gdy to nastąpi, cena złota wzrośnie z powodu jego niedoboru. Z tego powodu wiele osób zaleca inwestowanie w złoto już teraz, gdyż za kilkadziesiąt lat jego cena będzie znacznie wyższa.

Jeśli planujesz zainwestować w złoto ze względu na jego rzadkość i szacowany wzrost wartości, gdy zostanie już wydobyte, weź pod uwagę, że według prognoz wydobycie złota stanie się niemożliwe do roku 2050. Wówczas cena złota może zacząć rosnąć z powodu jego niedoboru. Potraktuj inwestowanie w tym celu jako plan długoterminowy. Nie powinieneś planować usunięcia inwestycji w złoto ze swojego portfela przez około 30 lat, jeśli zdecydujesz się na inwestowanie w oparciu o potencjalny niedobór złota w przyszłości.

Wewnętrzna wartość złota

Wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto ze względu na jego wartość wewnętrzną. Producenci i niektóre gałęzie przemysłu wykorzystują złoto w wielu urządzeniach elektronicznych i innych ważnych maszynach. Niektórzy uważają, że cena złota gwałtownie wzrośnie w czasach globalnego zamieszania i całkowitego załamania gospodarczego, ponieważ ludzie będą go potrzebować do tych celów.

Jednak nie wszyscy eksperci ekonomiczni uważają ten scenariusz za prawdziwy. Nie powinien to być główny powód, dla którego inwestujesz w złoto, gdyż jest to mało prawdopodobne.

Dywersyfikacja

Najważniejszym powodem, dla którego ludzie zalecają inwestowanie w złoto, jest to, że dodaje ono różnorodności do Twojego portfela. Jednak złoto niekoniecznie jest najlepszym towarem do inwestowania, więc nie powinno być na pierwszym miejscu w Twoim portfelu inwestycyjnym.

Rekomendacje się różnią

Jeśli chodzi o to, jaką część portfela powinieneś przeznaczyć na złoto, sugestie są różne. Większość osób zgadza się jednak, by nie przeznaczać na nie znaczącej części portfela. Zalecenie to wynika z faktu, że złoto na przestrzeni czasu okazało się kiepską inwestycją w porównaniu z innymi popularnymi narzędziami inwestycyjnymi.

Od lat 70. do dziś cena złota rosła o około 1,2% rocznie, jeśli wziąć pod uwagę inflację. W tym samym okresie indeks S&P 500 wzrastał o 8,1% rocznie po uwzględnieniu inflacji. Patrząc na te liczby, wydaje się oczywiste, że inwestowanie na rynku akcji jest znacznie lepszym pomysłem niż inwestowanie w złoto.

Ogólnie rzecz biorąc, złoto pozostaje świetnym towarem do inwestowania, ponieważ zapewnia stabilność i stanowi bezpieczną opcję inwestycyjną. Indeks S&P 500 może nagle spaść i skończyć się stratą pieniędzy, wpływając na wartość portfeli inwestycyjnych wielu ludzi. Ryzyko to jest jednak związane z rynkiem akcji, a nawet oczekiwane. Jeśli chcesz mieć portfel inwestycyjny o wyjątkowo niskim ryzyku, złoto jest świetną inwestycją.

Nie traktuj złota jako znaczącej inwestycji w swoim portfelu

Ze względu na słabe wyniki złota w porównaniu z rynkiem akcji, większość ludzi zaleca, by nie inwestować w złoto znaczącej części portfela. Rekomendacje dotyczące tego, jaką część portfela zainwestować w złoto, są bardzo zróżnicowane. Jednak większość porad oscyluje wokół tych samych liczb.

Ogranicz inwestycje w złoto do 5-10% swojego portfela. Ta ogólnie przyjęta kwota pomaga ograniczyć bardziej ryzykowne inwestycje, nie polegając na nich w zbyt dużym stopniu.

Jako ogólną zasadę przyjęto, że odsetek ten powstał po zapoznaniu się z wieloma różnymi zaleceniami. Przed dokonaniem inwestycji sugerujemy przeprowadzenie niezależnych badań w celu dobrania odpowiedniego składu portfela do własnych potrzeb i celów.

Niektórzy eksperci zalecają inwestowanie w większą ilość złota, zalecając nawet 65% portfela w złoto. Wielu innych sugeruje, by inwestować w złoto mniejszą część portfela, a niektórzy mówią, by nie inwestować w nie w ogóle. Ostatecznie to Ty decydujesz, jak duże ryzyko jesteś gotów zaakceptować.

Posiadanie fizycznych metali szlachetnych a ETF-y

Obecnie w złoto można inwestować na wiele sposobów. Wiele osób inwestuje w fizyczne złote monety lub sztabki. Ta preferowana metoda inwestowania sprawdza się w przypadku wielu inwestorów, gdyż zawsze można ją upłynnić i sprzedać za gotówkę. Inni uważają, że przechowywanie złota w domu daje im bezpieczny sposób inwestowania, a aspekt płynności przewyższa wszelkie ryzyko.

Jeszcze inni uważają, że posiadanie fizycznego złota i przechowywanie go w domu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Przechowywane w ten sposób złoto może zostać zgubione, skradzione lub uszkodzone podczas nagłych wypadków czy katastrof. Osoby, które chcą inwestować w złoto, ale nie chcą posiadać fizycznego metalu, mogą zainwestować w fundusz inwestycyjny (ETF).

Fundusze ETF na złoto to podmioty, które posiadają dużo fizycznego złota, a następnie sprzedają udziały w tym złocie na giełdzie. ETF zarządza fizycznym metalem i zapewnia mu bezpieczeństwo, podczas gdy nabywca czerpie korzyści z rosnącej wartości metalu. Osoby, które inwestują w złoto tą metodą, czerpią wszystkie korzyści z inwestowania w ten metal, z wyjątkiem jego szybkiej płynności. Możesz też inwestować w złoto, korzystając z konta IRA.

Wiele osób, które od lat inwestują w złoto, sprzeciwia się idei funduszy ETF na złoto. Jednak ETF-y te sprawiają, że inwestowanie w złoto jest bardzo proste i dostępne dla większej liczby osób. W miarę jak coraz więcej osób inwestuje w złoto, rośnie popyt na ten surowiec. W związku z tym cena złota wzrasta, co jest korzystne dla każdego, kto posiada złoto.

Zacznij inwestować w złoto już dziś

Learn About Gold jest doskonałym źródłem wiedzy o dodawaniu złota do swojego portfela inwestycyjnego. Skontaktuj się z nami już dziś, by porozmawiać z jednym z naszych ekspertów o inwestowaniu.