Zastosowanie złota w medycynie sięga 1890 roku, kiedy to niemiecki bakteriolog Robert Koch odkrył, że związki złota mogą ograniczyć wzrost bakterii wywołujących gruźlicę.

Obecnie związki złota są testowane i wykorzystywane do wykrywania i leczenia kilku rodzajów raka, łagodzenia bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także do walki z HIV i malarią. Dowiedz się więcej o subtelnych - i często nieznanych - sposobach, w jakie złoto jest wykorzystywane, by pomóc ludziom zachować zdrowie.

Zastosowania złota w świecie medycynyZłoto

i rakBadacze

dokonują przełomów w wykorzystaniu złota do wykrywania i leczenia raka.

Według Live Science, DNA raka wiąże się ze złotem. Wydaje się, że dzieje się tak bez względu na rodzaj raka. Odkrycie to doprowadziło naukowców do stworzenia prostego, szybkiego testu, który wykorzystuje nanocząsteczki złota do wykrywania choroby. Test informuje pracowników służby zdrowia, czy DNA raka jest obecne na podstawie koloru cząsteczek złota.

Tymczasem nowo opracowane cząsteczki oparte na złocie wydają się być bezpieczniejsze i skuteczniejsze w zwalczaniu raka niż znane terapie oparte na platynie, jak podaje Medical News Today. W jednym z badań, cząsteczki te spowolniły wzrost komórek raka prostaty, piersi, szyjki macicy, czerniaka i okrężnicy aż o 46,9%, w porównaniu do 29% w przypadku terapii opartych na platynie. Testy zostały przeprowadzone na zwierzętach, a badania kliniczne na ludziach są na horyzoncie.

Oto kolejny sposób, w jaki złoto odgrywa rolę w leczeniu raka, jak podaje Geology.com: Cząsteczki radioaktywnego izotopu złota są wszczepiane do tkanek jako źródło promieniowania w leczeniu niektórych rodzajów raka.

Złoto

i reumatoidalne zapalenie

stawów

Przez

dziesięciolecia specjaliści medyczni stosowali zastrzyki ze złota w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych stanów zapalnych, jak podaje Medical News Today. Pracownicy służby zdrowia produkowali te zastrzyki przy użyciu związku znanego jako aurotiomalan sodu, który zawiera złoto.

Jednak ze względu na liczbę i nasilenie skutków ubocznych wywołanych przez zastrzyki złota, zostały one w dużej mierze porzucone jako leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i innych stanów zapalnych, mówi Medical News Today.

Złoto i HIVW

2019 roku naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center zbliżyli się do poprawy terapii genowej, upraszczając sposób, w jaki instrukcje edycji genów są wysyłane do komórek, donosi Centrum. Używając nanocząstki złota zamiast inaktywowanego wirusa, bezpiecznie dostarczyli narzędzia do edycji genów w modelach laboratoryjnych HIV i dziedzicznych zaburzeń krwi.

Nanocząstki złota są obiecującą opcją, jak twierdzi Centrum, ponieważ powierzchnia tych mikroskopijnych kul (wielkości około jednej miliardowej ziarna soli) pozwala innym cząsteczkom łatwo do nich przylgnąć i pozostać na nich.

Przez lata naukowcy odnieśli sukces używając nanocząstek złota do poprawy dostarczania leków anty-HIV. A w 2013 roku badacze stwierdzili, że nanocząstki złota z cząsteczkami zwanymi aptamerami wykazały, że zmniejszają zdolność wirusa HIV do rozmnażania się i infekowania nowych komórek.

Złoto i malariaW

2018 roku, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie odnotowano szacunkowo 228 milionów przypadków mal

arii.

Chociaż malaria przenoszona przez komary jest możliwa do zapobiegania i leczenia, około 405 000 osób zmarło na malarię w 2018 roku.

Złoto jest jedną z broni w walce z mal

arią.

Większość z 412 milionów testów na malarię sprzedanych w 2018 roku zawierała maleńką ilość złota, twierdzi Światowa Rada Złota.

W 2017 r. urzędnik Światowej Rady Złota wyjaśnił gazecie The Guardian, że maleńka ilość złota w każdym teście umożliwia dokładne wykrywanie malarii dzięki stabilnym właściwościom złota.

Według The Guardian, cząsteczki złota pomagają wygenerować zmianę koloru - jasną czerwoną linię - która wskazuje na obecność malarii w próbce krwi pacjenta. Wyniki testu mogą być gotowe w ciągu 15 minut.

A co, jeśli złoto mogłoby pomóc uczynić świat jeszcze zdrowszym i bezpieczniejszym miejscem? Wraz z rozwojem zastosowań złota w medycynie, ten metal szlachetny może być w stanie zapewnić pracownikom służby zdrowia i naukowcom korzyści, których potrzebują, aby chronić zdrowie wielu populacji.

Przeczytaj więcej na stronie: http://invest-gold.pl