Wszyscy zgadzamy się, że złoto to piękny, cenny materiał. Ruda złota jest wydobywana z ziemi w niemal czystej postaci. To odróżnia złoto od większości metali, które wymagają obróbki w celu ich oczyszczenia. Ten błyszczący metal ma głęboki odcień żółci i można go mieszać ze stopami metali, aby uzyskać inne kolory. Archeolodzy i naukowcy nie są pewni, kiedy dokładnie ludzie zaczęli wydobywać złoto, ale wiemy, że najstarsze zachowane artefakty związane ze złotem mają co najmniej 7000 lat. Od czasu pierwszego odkrycia żył złota nie zaprzestaliśmy wydobycia i poszukiwania tego pięknego metalu. To właśnie odkrycie złota przyczyniło się do rozwoju Stanów Zjednoczonych, od Appalachów po Kalifornię. Ludzie tak bardzo kochają złoto, że o jego poszukiwanie i gromadzenie toczyły się całe wojny.

Biorąc pod uwagę nasz długi związek ze złotem, warto zadać sobie kilka pytań: Ile złota jest na świecie? Ile złota pozostało nam do wydobycia? Czy złoto się skończy? Jeśli tak, to kiedy? Tutaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także na pytanie prawdopodobnie najważniejsze z praktycznego punktu widzenia: Kiedy jest właściwy czas na znalezienie partnera do inwestycji w złoto IRA?

Ile złota wydobyto?

Nie możemy być pewni, ile dokładnie złota wydobyto z ziemi, odkąd ludzie zaczęli je wydobywać. Eksperci szacują, że pod ziemią znajduje się od 190 000 do 200 000 ton złota. Około dwóch trzecich tego złota wydobyto od lat 50. ubiegłego wieku, podczas gdy pierwsza jedna trzecia była wydobywana przez tysiące lat wcześniejszej historii. Złoto jest niemal niezniszczalne, mimo że jest miękkim metalem. Dlatego możemy być pewni, że nie straciliśmy większości wydobytego złota. Mimo to pewna część naszej całkowitej ilości złota "znika".

Gdzie jest złoto?

Prawie połowa naziemnego złota znajduje się w naszych pierścionkach, naszyjnikach, bransoletkach i innych elementach biżuterii. Jednak po wykorzystaniu złota w biżuterii trudno jest je śledzić, dlatego nasze dane dotyczące ilości złota w biżuterii mogą być błędne. Mniej więcej jedna piąta światowego złota jest ulokowana w prywatnych inwestycjach. Pozostała część jest podzielona między oficjalne magazyny i różne projekty. Większość złota w oficjalnych magazynach znajduje się pod Londynem. Grupa "różne" obejmuje projekty technologiczne i naukowe, w których wykorzystuje się złoto. Wraz z rozwojem technologii odkrywamy coraz więcej dziedzin, w których złoto jest szczególnie przydatne - od eksploracji kosmosu, przez nanotechnologię, po zarządzanie środowiskiem. Plastyczność i długowieczność złota doskonale sprawdzają się w takich projektach. Jednak to właśnie w tych dziedzinach złoto "znika". Ilości złota wykorzystywane w zastosowaniach naukowych są tak małe, że nie można ich odzyskać ani poddać recyklingowi. W innych przypadkach złoto wykorzystywane w codziennej elektronice jest po prostu wyrzucane wraz z urządzeniem, gdy zdecydujemy, że z nim skończyliśmy.

Oprócz ustalenia, ile złota jest na świecie, możemy też wyciągnąć wnioski co do tego, które kraje posiadają go najwięcej. Nie jest chyba zaskoczeniem, że Stany Zjednoczone posiadają więcej złota niż jakikolwiek inny kraj: ponad 8000 ton. Dwa następne w kolejności kraje - Niemcy i Włochy - posiadają mniej niż połowę tej ilości. Co ciekawe, spośród tych trzech krajów tylko Stany Zjednoczone są znaczącym producentem złota.

Gdzie obecnie znajdują się kopalnie?

Tylko kilka krajów produkuje większość światowego złota. Największym dostawcą jest Republika Południowej Afryki, a konkretnie kopalnia Witwatersrand Basin. Prawie połowa całego naziemnego złota pochodzi z tej jednej kopalni. Innymi ważnymi dostawcami złota są Chiny, Australia, Indonezja, USA, Kanada, Rosja i Peru. Mimo tej pozornie dużej liczby, w ciągu ostatnich kilku lat ilość złota wydobywanego z kopalń zmniejszyła się, a w niektórych przypadkach nawet zmalała.

Choć w ostatnich latach odkryto kilka nowych żył złota, w XXI wieku znalezienie takiej żyły jest coraz rzadsze. W Nevadzie planuje się otwarcie dwóch kopalni złota: jednej w 2021 roku, a drugiej po 2025 roku. Inna kopalnia w Kanadzie rozpoczęła produkcję złota pod koniec 2020 roku. W tych kopalniach wydobywane są jedne z ostatnich żył złota, do których mamy dostęp.

Ile złota zostało jeszcze do wydobycia?

Eksperci szacują, że pozostało nam do odkrycia mniej niż 55 000 ton złota. Mimo to nie możemy być pewni, ile z tej ilości da się wydobyć. Wiemy, że w skorupie ziemskiej złoto występuje w proporcji około czterech części na miliard. Wiemy też, że złoto można znaleźć i wydobyć z oceanu, który - jak się uważa - zawiera około 10 000 ton złota. Wiadomo, że nawet na Antarktydzie znajdują się duże złoża złota zakopane głęboko w lodzie.

Technicznie możliwe jest wydobywanie złota z innych pierwiastków. Ponieważ takie możliwości stają się coraz bardziej wyrafinowane technologicznie, może się okazać, że złoto nigdy naprawdę nam się nie skończy. W obecnej sytuacji wiemy, że nie całe złoto występujące w skorupie ziemskiej jest na tyle duże, by można je było znaleźć i wydobyć. Na przykład wydobywanie złota z oceanu jest nieopłacalne, a znane nam złoża na Antarktydzie są uwięzione w lodzie i strzeżone przez ekstremalne warunki pogodowe, co sprawia, że dotarcie do nich jest niebezpieczne i kosztowne. Wydobywanie złota z innych pierwiastków jest również niezwykle kosztowne, ale co więcej, w wyniku tego procesu uzyskuje się złoto zbyt radioaktywne, aby mogło być bezpiecznie wykorzystywane przez ludzi. Skoro te opcje zostały wykluczone, naszą jedyną nadzieją jest znalezienie nowych podziemnych zasobów złota.

Czy odkryjemy kolejne podziemne złoża złota?

W latach 1950-2000 odkryliśmy wiele dużych żył złota. Nierzadko zdarzało się, że w żyle znajdowały się miliony uncji złota nadającego się do wydobycia. Od tamtej pory odkrycia te niemal ustały. Obecne wydobycie złota pochodzi ze starych odkryć dużych żył, a nie z poszukiwania nowych żył. Możemy znaleźć duże złoża, jeśli będziemy szukać w krajach, które nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Niektóre firmy wydobywcze właśnie na to zwracają uwagę, mając nadzieję na wielkie sukcesy. Eksperci zapewniają, że z pewnością istnieją jeszcze duże złoża do odkrycia, choć najprawdopodobniej znajdują się one głęboko pod powierzchnią ziemi. Krótko mówiąc, choć technicznie rzecz biorąc, wciąż istnieją złoża złota, które można odkryć, większość z nich jest niemożliwa do wydobycia przy użyciu obecnej technologii.

Kiedy skończy się złoto?

Już teraz obserwujemy spadek produkcji złota, a także odkrycia żył złota. Nie możemy być jednak pewni, kiedy dokładnie nie będziemy już w stanie wydobywać złota. Niektórzy twierdzą, że złoto może nam się skończyć w 2035 roku, inni zaś podają datę bliższą 2070 roku. Koniec wydobycia złota będzie w dużej mierze zależał od tego, czy znajdziemy kolejne złoża złota. Inną możliwością, która może opóźnić ten koniec, jest przełom w technologii, który pozwoliłby nam bezpiecznie i efektywnie wydobywać złoto z nietypowych źródeł. To marzenie, choć pełne nadziei, raczej nie spełni się w najbliższym czasie.

Dobra wiadomość jest taka, że koniec wydobycia złota nie będzie oznaczał końca złota. Złoto, w przeciwieństwie do innych metali, jest niemal niezniszczalne. Nie rdzewieje, nie koroduje ani nie pęka w taki sam sposób, w jaki robią to inne metale. Dzieje się tak, ponieważ złoto nie ulega utlenianiu. W związku z tym złoto, które już posiadamy, możemy poddać recyklingowi. Coraz częściej jednak wykorzystujemy złoto w sposób, którego nie można poddać recyklingowi. Na przykład złoto w urządzeniach elektronicznych nie może być poddane recyklingowi. Prowadzone są intensywne prace nad recyklingiem złota stosowanego w urządzeniach elektronicznych. Niestety, wysiłki te nie przyniosły jak dotąd żadnych owocnych rezultatów. Całkiem możliwe, że nigdy nie uda się odzyskać żadnego złota wyrzuconego w zepsutych urządzeniach elektronicznych.

Kiedy jest właściwy czas na znalezienie partnera do programu Gold IRA?

Niezależnie od tego, czy nastąpi to za dwie dekady, czy za pięć, koniec lukratywnego wydobycia złota jest bliski. Gdy koniec wydobycia złota dotrze do nas, złoto stanie się tylko bardziej wartościowe. Co to wszystko oznacza w kategoriach finansowych? Odpowiedź jest całkiem prosta: Czas na znalezienie partnera do złotego IRA jest teraz. Wartość złota będzie rosła w miarę zmniejszania się jego podaży. Nie czekaj, aż będzie za późno, by zainwestować! Skontaktuj się z nami już teraz, aby znaleźć partnera IRA.