Ceny złota zyskały ponad 9 procent w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i 17 procent w tym roku kalendarzowym, donosi The Economic Times. Nikt nie wie na pewno, jak wysoko może zajść złoto, ani dziś, ani za dziesięć lat. Niektórzy jednak uważają, że ceny złota mogą osiągnąć nawet 5 000 dolarów za uncję. Philip N. Diehl, prezes U.S. Money Reserve i były dyrektor Mennicy Amerykańskiej, uważa, że istnieją podstawy rynkowe, które mogą wspierać długoterminowy rajd złota. Obejrzyj wideo poniżej i czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Jak wysoko mogą wzrosnąć ceny złota? Czynniki, które wchodzą w grę.

Jak zauważa Business Insider, ceny złota przebiły w zeszłym tygodniu poziom 1300 dolarów i osiągnęły jednoroczny szczyt na poziomie 1344 dolarów. Wynika to z napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, słabnącego dolara amerykańskiego oraz potencjalnie niszczycielskich kosztów gospodarczych huraganów Harvey i Irma.

Najbardziej natychmiastowe było wystrzelenie przez Koreę Północną "pocisków nad japońskie wyspy Hokkaido, co w oczywisty sposób przyczyniło się do kupna bezpiecznych pieniędzy, w tym japońskiego jena i złota" - mówi dyrektor tokijskiego oddziału ICBC Standard Bank za pośrednictwem CNBC.

Niektórzy analitycy techniczni twierdzą, że rynek naprawdę się zmienił, odkąd ceny złota przełamały punkt oporu 1300 dolarów. Do nieprzewidywalności Korei Północnej dochodzi niepewność związana z administracją prezydenta Trumpa i polityką rządu, która również skłania obserwatorów rynku do bezpiecznych aktywów, takich jak złoto - niepewność związana z członkami jego kampanii i ich powiązaniami z Rosją, pułapem zadłużenia, przyszłością reformy opieki zdrowotnej, finansowymi skutkami dwóch rekordowych huraganów, groźbą zamknięcia rządu i opóźnieniami w reformie podatkowej.

"Mamy do czynienia z kombinacją wydarzeń, które napędzają złoto wyżej, w tym zarówno niepewność polityczną, jak i kupowanie przez fundusze hedgingowe. Jeśli te ekstremalne okoliczności polityczne utrzymają się, może to doprowadzić cenę do poziomu 1400 USD" - mówi Nizam Hamid, strateg funduszy ETF w WisdomTree.

Jeśli ceny złota mogą osiągnąć poziom 1400 dolarów za uncję, czy mogą pójść jeszcze wyżej? Rozważmy następującą opinię, dzięki uprzejmości Philipa N. Diehla, prezesa U.S. Money Reserve.

"Jest wiele osób, które wiedzą więcej o przemyśle złota niż ja, które przewidują 5 000 USD za uncję. Więc tak, myślę, że jest to możliwe. Myślę również, że należy pamiętać, że lata temu złoto było poniżej 300 dolarów za uncję, a dziś jest na poziomie 1200 dolarów za uncję [lub wyższym]. To jest czterokrotny wzrost [ceny] złota. Poruszanie się w przedziale od 1 200 do 5 000 dolarów za uncję to również czterokrotny wzrost. Więc choć nikt nie wie na pewno, jak wysoko zajdzie ten rynek, myślę, że jest to całkowicie możliwe - myślę, że jest to prawdopodobne - że złoto będzie nadal rosło w [cenie] i może osiągnąć nawet 5 000 dolarów za uncję."

Darmowy zestaw informacyjny U.S. Money Reserve o złocie zawiera zasoby, których potrzebujesz, aby dokonywać mądrzejszych ruchów z metalami szlachetnymi, zwłaszcza ze złotem fizycznym. Zamów zestaw już dziś, aby dowiedzieć się praktycznie wszystkiego, co trzeba wiedzieć przed zakupem metali szlachetnych. W tym zestawie każdy znajdzie coś dla siebie, nawet doświadczeni nabywcy złota. Zapisz się już dziś, by otrzymać swój darmowy zestaw do kupna złota!

Poza krótkoterminowymi czynnikami wpływającymi na cenę złota, o których była tu mowa, istnieją również czynniki długoterminowe, w tym wzrost przemysłowych zastosowań złota i presja na jego podaż.

Jeśli popyt i podaż złota nie nadążają za sobą, ceny złota mogą to odzwierciedlać. W końcu, które czynniki cenowe spowodują, że złoto przekroczy próg 2 000, 3 000, 4 000 dolarów za uncję? Odpowiedź na to pytanie może być tylko przypuszczeniem, ale historyczne ceny złota pozostają lekcją. Na początku XXI wieku złoto można było kupić za mniej niż 300 dolarów za uncję. Od tego czasu cena wzrosła czterokrotnie. Czy nastąpi kolejny czterokrotny wzrost, jak spekuluje Diehl i inni specjaliści z branży?

Więcej na: http://invest-gold.pl