Jest takie powiedzenie w inwestowaniu, że wyczucie czasu jest wszystkim, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces. Gdyby świat był prostym modelem bez swojej wewnętrznej złożoności, byłoby to słuszne.

Jednak tak nie jest - i wyczucie czasu zawsze będzie jednym z najtrudniejszych czynników ryzyka, które będziesz musiał obliczyć.

Wyznaczanie czasu jest trudne, ponieważ musisz oszacować wartość przyszłych wydarzeń na podstawie dzisiejszych decyzji.

Chodzi mi o to, ile razy widziałeś, jak w prognozach kwartalnych na grudzień 2019 roku wysuwano globalną pandemię?

Dlatego właśnie zalecamy inną perspektywę przy patrzeniu na timing.

Jest nią skupienie się na wartości.

Wartość wytrzymuje próbę czasu.

I chyba żaden przedmiot o ludzkiej wartości nie przetrwał próby czasu dłużej niż złoto.

Złoto zostało znalezione w jaskiniach sięgających 42 000 lat wstecz, do okresu paleolitu. I przewidujemy, że będzie ono nadal obecne przez wiele tysięcy lat w przyszłości.

W tym czasie złoto stało się godnym zaufania środkiem przechowywania wartości z następujących powodów:

Złoto jest fizycznie rzadkie.

Dzieje się tak dlatego, że jest trudne do odkrycia i wydobycia. W latach 1800, każde miejsce, o którym słyszano, że ma trochę złota, zamieniało się w górnicze miasto niemal z dnia na dzień. Dziś tempo odkrywania złota wynosi około 2 000 ton rocznie. W przeciwieństwie do nowego "cyfrowego złota", którego niedobór może się zmienić po zmianie algorytmu, złoto jest fizycznie trudniejsze do zwiększenia lub zmniejszenia ilości.

Właściwości materiałowe: Złoto ma niesamowite właściwości materiałowe. Jest na przykład doskonałym przewodnikiem, co jest cenne przy stosowaniu go w wielu specjalistycznych narzędziach. Co więcej, nie znaleźliśmy jeszcze metalu bardziej plastycznego i ciągliwego niż złoto. Oznacza to, że złoto może być stosowane w wielu formach. Pozłacany drut miedziany może wydawać się drogi. Jednak tylko jedna uncja złotej płytki pokryje długą na 1000 mil nić miedzianą.

złote monety

Estetyka: Pierwszym powodem, dla którego złoto zostało odebrane, było to, jak wygląda.

Złoto wygląda niesamowicie. Było używane przez władców i królów jako oznaka bogactwa i władzy od czasów zapisanych w historii ludzkości.

Zabezpieczenie przed nieoczekiwanymi zmianami: Złoto zwiększa swoją wartość zazwyczaj w czasach zmian gospodarczych. Zmiany te powodują, że ludzie tracą wiarę w waluty i kupują bardziej konkretne formy wartości.
Niewiele innych klas aktywów oferuje taki rodzaj gwarantowanej wartości.

Biorąc to wszystko pod uwagę... czy istnieje "najlepszy czas" na inwestowanie w złoto?

Cóż, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci podjąć tę decyzję.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałbyś przyjrzeć się makrootoczeniu złota. 

Jedną z rzeczy, na którą możesz zwrócić uwagę, jest oczekiwana produkcja nowego złota. Pomoże Ci to obliczyć nową podaż wchodzącą na rynek, a tym samym cenę.

Drugą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest ilość pieniędzy drukowanych w walucie, którą obecnie posiadasz. Pomoże Ci to ocenić, czy inne płynne formy wartości są rozcieńczane w porównaniu do bardziej ograniczonych magazynów wartości, takich jak złoto. 

Trzecią rzeczą, na którą możesz zwrócić uwagę, jest otoczenie makroekonomiczne. Czy panuje niepewność, czy też perspektywy wydają się stabilne? Kiedy sytuacja jest niepewna, złoto historycznie radziło sobie lepiej ze względu na wzrost popytu. Pamiętaj, że czarne chmury zdarzają się zazwyczaj wtedy, gdy nikt się ich nie spodziewa.

Zadając sobie te trzy pytania, powinieneś lepiej zrozumieć, czy jest to dobry moment na inwestowanie w złoto.