Prezes Amerykańskiej Rezerwy Pieniężnej i były dyrektor mennicy Philip N. Diehl wypowiada się na temat niepewności politycznej i gospodarczej, która może nadal wspierać złoto w 2017 roku na łamach internetowej publikacji TheStreet. Biorąc pod uwagę jego wiedzę i doświadczenie, Diehl ma wyjątkową pozycję, by zapewnić wgląd w liczne i różnorodne czynniki, które wpływają na wyniki metalu. Dowiedz się więcej o kluczowych czynnikach pozycjonujących złoto jako zabezpieczenie przed potencjalnym załamaniem rynku, w tym o sile kontraktów terminowych na złoto, słabszym dolarze i zmieniającym się krajobrazie politycznym w USA i na świecie.

Kontrakty futures na złoto mogą mieć się dobrze

Realizacja kontraktów futures na złoto różni się od kupna złota w całości. "Ceny futures wskazują na cenę, za jaką złoto może zostać kupione lub sprzedane w przyszłości. Ceny te są istotne dla kontraktów futures, w których dwie strony umawiają się na handel pewną ilością złota po określonej cenie, ale z datą dostawy w przyszłości. Cena jest uzgadniana dzisiaj, ale faktyczna dostawa ma miejsce za jakiś czas. Ceny spot złota lub ceny spot odnoszą się do ceny, po której można by kupić złoto już teraz, "na miejscu".

Kontrakty terminowe na złoto skoczyły zaraz po inauguracji Trumpa i wydaje się, że robią to ponownie. Na dzień 2 lutego, "kontrakty terminowe na złoto w USA na dostawę w kwietniu wzrosły o 14,00 USD do 1 222,40 USD", a cena złota na miejscu "jest najwyższa od 17 listopada i wynosi 1 225,30 USD za uncję... i wzrosła o 0,9% do 1 219,96 USD", donosi Fortune.

Rosnące kontrakty terminowe na złoto mogą wskazywać, że rynek spodziewa się zwiększonego popytu na złoto i ciągłej niestabilności politycznej/gospodarczej w nadchodzącym roku.

Złoto wspierane przez słabego dolara

Podobnie jak kontrakty terminowe na złoto, "dolar był niestabilny od czasu inauguracji Donalda Trumpa 20 stycznia. Uwaga rynku skupiła się pomiędzy protekcjonistycznym nastawieniem Trumpa, postrzeganym jako negatywne dla greenbacka, a nadziejami na bodźce fiskalne pod rządami nowego prezydenta, uważane za pozytywne dla waluty" - pisze Kitco.

27 stycznia Trump spełnił swoje protekcjonistyczne obietnice, podpisując rozporządzenie wykonawcze zawieszające wjazd do USA obywateli Syrii, Iraku, Iranu i czterech innych krajów z większością muzułmańską. Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ na gospodarkę będzie miało zwiększenie protekcjonizmu, co dodatkowo zwiększyło niepewność na rynkach.

Po rozkazie Trumpa "dolar spadł o ponad 1 proc. w stosunku do japońskiego jena", ponieważ kupujący "szukali tradycyjnego bezpieczeństwa japońskiej waluty" - donosi CNBC. Wielu uważa, że protekcjonistyczna polityka Trumpa stanowi istotne ryzyko dla gospodarki i może wywołać zamieszanie wśród partnerów handlowych.

Dolarowi dodatkowo zaszkodziły "słabsze niż oczekiwano dane o wzroście gospodarczym USA" opublikowane 27 stycznia, dodaje CNBC.

Na szczęście dla posiadaczy metali szlachetnych, "złoto ma tendencję do poruszania się w przeciwnym kierunku niż dolar. To silniejsza reguła niż reguła, że rynek i złoto mają tendencję do poruszania się w przeciwnych kierunkach" - mówi Diehl. "Powodem tego jest fakt, że złoto jest sprzedawane w dolarach na całym świecie".

 

Długoterminowa siła nabywcza papierowych walut wciąż słabnie. Ponieważ złoto jest kupowane i sprzedawane w dolarach amerykańskich, spadek wartości dolara zazwyczaj prowadzi do wzrostu cen złota. Aby dowiedzieć się więcej, zapisz się na bezpłatny zestaw informacji o złocie od U.S. Money Reserve i zobacz, jak złoto może chronić - a nawet zwiększać - Twoją osobistą siłę nabywczą.

Złoto wspierane przez niepewną politykę

"Jeśli [Trump] stanie się 'niekierowanym pociskiem rakietowym', wzrośnie niepewność, co będzie sprzyjać popytowi na bezpieczne przystanie i znacznie podniesie ceny złota" - mówią analitycy Julius Baer

.

Już teraz zakaz imigracyjny Trumpa przyczynił się do spadku nastrojów i wcześniejszego wzrostu cen złota" - pisze Kitco.

Z perspektywy polityki, dodaje Diehl, "doświadczymy większej niepewności wokół Trumpa, jeśli zobaczymy potknięcia Kongresu w uchylaniu Affordable Care Act".

Ale nowy prezydent nie jest jedyną rzeczą, która miesza w politycznym garnku niepewności

.

Pojawia się również ryzyko polityczne w postaci wyborów we Francji i Holandii, a także możliwość dalszych zawirowań w strefie euro. Do listy czynników wspierających złoto w 2017 roku można dodać także niskie lub ujemne stopy procentowe, dewaluację walut oraz deficyt podaży złota.

Przeczytaj więcej na: http://invest-gold.pl