Na przestrzeni dziejów złoto udowodniło, że jest bezpieczną i zyskowną inwestycją. Ten metal szlachetny zapewnia doskonałą równowagę portfela, ochronę przed inflacją oraz zabezpieczenie przed niepewnością polityczną i gospodarczą. Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w złoto, a złote monety państwowe są jednym z najlepszych z wielu powodów.

W przeciwieństwie do inwestycji papierowych czy spekulacji, monety państwowe mają realną i trwałą wartość materialną. Monety te mogą pochwalić się bezpieczeństwem kruszcu lub metalu szlachetnego w czystej postaci. Ponadto, dzięki swoim walorom historycznym i estetycznym, mogą zapewnić dodatkowy potencjał zysku. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o złotych monetach państwowych i dowiedzieć się, dlaczego warto w nie inwestować.

Spis treści

 • Czym są złote monety suwerenne?
 • Historia złotych monet suwerennych
 • Trzy powody, dla których złote monety suwerenne są świetną inwestycją
  • Walory historyczne
  • Zwolnienie z podatku
  • Łatwe do zdobycia i sprzedaży
 • Które monety są najlepsze do inwestowania?
  • Złote suwereny sprzed 1604 r.
  • Rzadkie złote suwereny
  • Złote suwereny próbne
  • Pół suwereny i ćwierć suwereny
  • Suwereny europejskie i zamorskie
 • Podsumowanie

Czym są złote monety suwerenne?

Suweren Zjednoczonego Królestwa to złota moneta o wartości nominalnej jednego funta szterlinga. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II (lub monarchy obowiązującego w momencie bicia monety). Na rewersie monety znajduje się wizerunek św. Jerzego zabijającego smoka.

Ponieważ moneta suwerenna ma długą, ekscytującą historię (więcej na ten temat wkrótce), nadal jest popularnym wyborem wśród entuzjastów złota. Dziś suwereny są monetami bulionowymi, a czasem są montowane w biżuterii. Pozostają one jednymi z najpopularniejszych złotych monet, jakie można znaleźć na rynku metali szlachetnych.

Wielu ekspertów inwestycyjnych zaleca inwestowanie w złote monety suwerenne jako część zdywersyfikowanego portfela. Większość osób inwestujących w te monety ma zazwyczaj zamiar zatrzymać je na długi okres czasu. Kwota, jaką należy zainwestować w złote monety, zależy od konkretnej sytuacji.

Doradcy finansowi zalecają, by inwestować tylko taką kwotę, która jest dla Ciebie wygodna. Niewielkie rozmiary suwerennych monet oznaczają, że możesz je bezpiecznie przechowywać w domu, uzyskując do nich szybki dostęp, gdy tylko będą Ci potrzebne. Co więcej, można je łatwo sprzedać, co oznacza, że w nagłych wypadkach można szybko uzyskać dostęp do ulokowanego w nich kapitału.

Historia złotych monet suwerennych

Bicie złotych monet suwerennych rozpoczęło się ponad 500 lat temu, w roku 1489, za panowania króla Henryka VII Tudora. Dzisiejszy typ wzoru został wprowadzony około 300 lat później, w 1816 roku, za panowania Jerzego III.

Bicie suwerena trwało nieprzerwanie do roku 1932, kiedy to Wielka Brytania odeszła od standardu złota. Suwereny brytyjskie bite za panowania Edwarda VII i Jerzego V są prawdopodobnie najpopularniejszymi złotymi monetami sprzed 1933 r.

Złota moneta suwerenna w swojej obecnej formie pojawiła się w 1816 roku. Wraz z rozwojem Imperium Brytyjskiego za panowania królowej Wiktorii w XIX wieku, suweren stał się najbardziej rozpowszechnioną złotą monetą na świecie.

Początkowo bite w Londynie, złote monety zaczęły być bite na całym świecie, gdy Republika Południowej Afryki i Australia stały się jednymi z największych światowych producentów złota. Złote mennice w Perth, Sydney, Ottawie, Bombaju, Melbourne i Pretorii wybiły tysiące złotych monet suwerennych pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku.

Trzy powody, dla których złote monety suwerenne są świetną inwestycją

Ci, którzy decydują się na inwestowanie w monety państwowe, czynią to przede wszystkim ze względu na ich bogatą historię, łatwość handlu i zwolnienie z podatku.

Historyczne odwołanie

Jak wspomniano wcześniej, moneta ta ma bogatą historię i była świadkiem pojawiania się i znikania portretów przywódców. Różne portrety monarchów, tworzące różne wersje monety, ekscytują kolekcjonerów poszukujących nowych dodatków do swoich zbiorów. Najsłynniejsza część projektu monety, Święty Jerzy zabijający smoka, została wprowadzona w 1817 roku i jest dziełem słynnego grawera Benedetto Pistrucci.

Pod koniec XIX w. i na początku XX w. w różnych miejscach na świecie, zwłaszcza w RPA i Australii, wybito tysiące egzemplarzy tej monety. Współczesna moneta suwerenna skończyła 200 lat w 2017 r., a inwestorzy cenią ją za jej bogate dziedzictwo historyczne i kulturę, którą reprezentuje.

Zwolnienie z podatku

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, inwestując w złote monety państwowe, możesz korzystać z ulgi podatkowej. Monety te są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (CGT) dla rezydentów Wielkiej Brytanii. Suwerenne złote monety są prawnym środkiem płatniczym w tym kraju, a rząd nie opodatkowuje przepływu legalnej waluty.

Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych popularnych monet, takich jak Liść Klonowy czy Krugerrand, możesz zatrzymać 100% swoich zysków, gdy upłynnisz suwerenne monety, zamiast przekazywać 28% swoich zarobków poborcy podatkowemu.

Łatwe do nabycia i sprzedaży

Chociaż złote monety suwerenne mają wartość jednego funta szterlinga, ich prawdziwa wartość jest znacznie wyższa, ponieważ zawierają 0,235 uncji trojańskiej złota, czyli nieco więcej niż uncja konwencjonalna.

Niewielki rozmiar monet suwerennych sprawia, że są one znacznie bardziej popularne wśród inwestorów niż monety jednouncjowe, takie jak Krugerrand czy Britannia. Łatwo jest obracać niewielkimi ilościami tych monet, a ich kupno i sprzedaż są tańsze, nawet jeśli porównamy je ze sztabkami złota.

Które monety suwerenne są najlepsze do inwestowania?

Po podjęciu decyzji o inwestowaniu w złote monety suwerenne, musisz ustalić, jaką kwotę zainwestować i jakie monety kupić. Doradcy finansowi często zalecają dywersyfikację inwestycji. Przeanalizujmy kilka rodzajów suwerenów, których zakup powinieneś rozważyć.

Złote suwereny sprzed 1604 r.

Złote monety suwerenne wyprodukowane w 1604 r. lub wcześniej, ze względu na ich rzadkość, są atrakcyjną inwestycją. Monety te są wykonane z czystego 23-karatowego złota, są większe i cięższe niż dzisiejsze złote monety. Ceny rynkowe złota nie mają wpływu na ceny tych monet, co oznacza, że mogą one kosztować tysiące.

Rzadkie złote suwereny

Nawet złota moneta w niezbyt dobrym stanie może znacznie przekroczyć cenę czystego złota, zwłaszcza jeśli jest rzadka. Suweren króla Jerzego III z 1819 roku jest doskonałym przykładem rzadkiego suwerena. Wiadomo, że istnieje tylko dziesięć takich monet.

Ze względu na ich rzadkość, monety te osiągają niewiarygodne ceny, nawet jeśli nie są w najlepszym stanie. W 2013 r. jeden z tych rzadkich suwerenów osiągnął na aukcji ogromną sumę 186 000 funtów.

Inną rzadką i najbardziej poszukiwaną złotą monetą suwerenną jest moneta Wiktorii "Ansell" z 1859 roku. Istnieje mniej niż 25 takich monet, a w 2012 r. jeden egzemplarz sprzedano za co najmniej 15 000 funtów.

Do innych rzadkich suwerenów należą:

 • 1924 George V Pretoria Mint
 • 1926 Jerzy V Mennica w Sydney
 • 1908 Edward VII Mennica Ottawska
 • 1917 Jerzy V Mennica Londyńska
 • 1922 Jerzy V Mennica w Melbourne
 • 1874 Wiktoria Tarcza "Młoda Głowa
 • 1916 Jerzy V Mennica Ottawska
 • 1923 Jerzy V Sydney Mennica
 • 1920 George V Sydney Mint
 • 1921 Jerzy V Melbourne Mint

Złote suwereny próbne

Niektóre złote monety suwerenne nie były używane jako prawny środek płatniczy. Mennice mogły produkować złote monety próbne, aby sprawdzić ich jakość i wygląd przed rozpoczęciem masowej produkcji. Z czasem monety próbne stały się kolekcjonerskie.

Niedawno Brytyjska Mennica Królewska upubliczniła złote monety próbne swoich suwerennych monet i sprzedawała je w gablocie z limitowanym certyfikatem. Chociaż monety próbne z trudem przekraczają swoją wartość kasową, w niektórych sytuacjach sprawdzają się znakomicie.

Unikatowy złoty rewers z 2017 r. ze specjalnym motywem św. Jerzego i smoka, upamiętniającym 200. rocznicę powstania tej monety, może obecnie osiągnąć cenę od 800 do 900 funtów w nieskazitelnym stanie.

Innym bardzo poszukiwanym złotym rewersem jest rewers z 1989 roku, który upamiętnia 500. rocznicę wybicia złotych monet za panowania króla Henryka VII w 1489 roku. Ten złoty dowód może osiągać cenę do 1000 funtów.

Pół suwerena i ćwierć suwerena

Wprowadzona przez Mennicę Królewską w 1817 roku, Pół Suweren stanowi łatwy wstęp do inwestowania w złote monety o nominale pół funta lub 10 szylingów. Popularność Pół-Suwerena wzrosła tak bardzo, że Mennica Królewska postanowiła dodać do niego Ćwierć-Suwerena, aby wykorzystać ten sukces.

Oba suwereny mają doskonałe wyniki inwestycyjne dzięki wartości czystego złota.

Państwa europejskie i zamorskie

Choć wielu inwestorów nie zwraca uwagi na złote monety państwowe z Europy i z innych części świata, mogą one być świetną opcją inwestycyjną ze względu na ich rzadkość. Ze względu na ich znaczenie historyczne i walory estetyczne, monety te mogą zapewnić najlepszy potencjalny wzrost wartości kolekcjonerskiej za cenę zbliżoną do cen złota.

Podsumowanie

Złote monety państwowe to jeden z najlepszych sposobów na inwestowanie w złoto. Mają one bogatą historię, są zwolnione z podatku dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, a także łatwe do nabycia i sprzedaży. Jeśli chcesz inwestować w monety państwowe, musisz poznać ich różne rodzaje, by wybrać odpowiednią dla swojego portfela inwestycyjnego. Niektóre z nich to suwereny sprzed 1604 r., rzadkie suwereny, złote suwereny, pół- i ćwierćdolarówki.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o złotych monetach suwerennych i innych inwestycjach związanych ze złotem, Learn About Gold jest punktem kompleksowej obsługi dla Ciebie. Strona dostarcza wszystkich informacji, których potrzebujesz, by zdecydować, czy złoto jest idealną inwestycją dla Ciebie.

W dodatku do wpisów na blogu i artykułów na temat inwestycji związanych ze złotem, Learn About Gold szczyci się również dopasowywaniem potencjalnych inwestorów z najlepszymi dostawcami usług IRA na rynku.

Jeśli szukasz możliwości inwestowania w złoto, sprawdź naszą stronę, by zobaczyć, jak nasi partnerzy IRA mogą Ci pomóc.