Złoto wzrosło o ponad 1 procent we wtorek, gdy inwestorzy szukali aktywów postrzeganych jako schronienie przed ryzykiem po śmiertelnych atakach bombowych na lotnisko w Brukseli i w metrze w godzinach szczytu w stolicy Belgii.
Ataki zabiły 34 osoby, jak podał publiczny nadawca VRT, i wywołały alarmy bezpieczeństwa w całej Europie, które spowodowały wstrzymanie ruchu transgranicznego.
Złoto spot wzrosło do wysokiego poziomu 1.259,60 dolarów za uncję w następstwie ataków i było o 0,9 procent wyższe na poziomie 1.254,30 dolarów za uncję o 1432 GMT. Amerykańskie kontrakty terminowe na złoto w dostawie na kwiecień wzrosły o 10,60 dolarów za uncję do 1.254,80 dolarów.
"(Wzrost) złota jest głównie związany z atakami w Brukseli," powiedział analityk ABN Amro Georgette Boele. "Złoto jest kupowane jako bezpieczna przystań".
Europejskie akcje spadły, a inwestorzy również rzucili się w kierunku bezpieczeństwa obligacji rządowych po eksplozjach w Brukseli. Euro się osunęło, jen i frank szwajcarski wzrosły, a indeks dolara wspiął się o 0,2 procent po wiadomościach.
Świadek powiedział, że słyszał okrzyki w języku arabskim na krótko przed tym, jak dwa wybuchy uderzyły w wypełnioną po brzegi salę odlotów na lotnisku w Brukseli. Prokurator federalny powiedział, że jeden z wybuchów został prawdopodobnie zainicjowany przez zamachowca-samobójcę.
Kupno złota wywołane tymi informacjami pomogło zrównoważyć komentarze prezesa Rezerwy Federalnej w Atlancie Dennisa Lockharta, że Stany Zjednoczone mogą być w kolejce do podwyżki stóp procentowych już w przyszłym miesiącu. Przed wtorkiem złoto spadało przez trzy sesje z rzędu z powodu niepewności co do ścieżki stóp procentowych w USA. Spekulacje, że stopy wzrosną, sprawiły, że złoto spadło o 10 proc. w zeszłym roku, ale jak dotąd w 2016 r. odbiło się o 20 proc. po tym, jak te obawy wygasły.
"Przed eksplozjami mieliśmy dość jastrzębie komentarze jednego z urzędników Fed, który mówił, że podwyżka stóp może być w planach na kwiecień" - powiedział Robin Bhar, analityk Societe Generale.
"Pomyślałbym, że to osłabiłoby złoto, ale najwyraźniej kupowanie bezpiecznej przystani w związku z eksplozjami w Brukseli spowodowało wzrost cen".
Gdzie indziej, dane ze szwajcarskiego urzędu celnego pokazały, że eksport złota ze Szwajcarii spadł do 18-miesięcznego niskiego poziomu w lutym, ponieważ wysyłki do wiodących konsumentów złota Indii, Chin i Hong Kongu spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Srebro wzrosło o 0,6 procent przy 15,94 dolarów za uncję, platyna wzrosła o 1,3 procent przy 992,99 dolarów za uncję, a pallad był o 1,4 procent wyższy przy 605,20 dolarów za uncję, tuż poza wcześniejszym czteromiesięcznym maksimum 606 dolarów.

This story originally appeared on Reuters by Jan Harvey on March 22, 2016. Zobacz artykuł tutaj.

BrusselsgoldReuterssafe havenShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25Widziałeś nowy wzór Złotego Orła Amerykańskiego z 2021 roku?
2021-08-20W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybieranie
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11