Złoto i stopy procentowe. Złoto i ceny ropy. Złoto i jobless claims? Ceny złota mogą reagować na wiele wskaźników ekonomicznych. Jednym z tych wskaźników może być również stopa jobless claims. Analizujemy historyczne przykłady i ostatnie wiadomości, by pomóc wyjaśnić związek między złotem a jobless claims.

Czy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i ceny złota są ze sobą powiązane?

Od 1972 roku aż do teraz, nie wydaje się, by istniała wyraźna i bezpośrednia długoterminowa zależność między pierwszymi wnioskami o zasiłek dla bezrobotnych - raportowanymi co tydzień przez amerykańskie Biuro Statystyki Pracy i postrzeganymi jako barometr ekonomiczny - a cenami złota, jak podaje Sunshine Profits.

Jednakże, jak zauważa Sunshine Profits, trend ten może być sprzeczny z intuicją. Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych mają tendencję do wzrostu, gdy aktywność gospodarcza spowalnia (co prowadzi do utraty miejsc pracy) i spadają, gdy gospodarka się rozwija (co prowadzi do przyrostu miejsc pracy).

Dlatego też wnioski o zasiłek dla bezrobotnych "teoretycznie powinny być pozytywnie powiązane ze złotem, które również często błyszczy, gdy gospodarka zmaga się z problemami".

Sunshine Profits zwraca uwagę, że korelacja między pierwszymi wnioskami o zasiłek dla bezrobotnych a ceną złota jest tylko -0,08 niższa od korelacji między stopą bezrobocia a cenami

złota.

W czasie obecnej recesji ceny złota nie wahały się drastycznie ani w jedną, ani w drugą stronę w odpowiedzi na wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Dla przykładu, Kitco News podało 12 listopada, że rynek złota zignorował tego dnia znaczący spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a ceny żółtego metalu pozostały na niezmienionym poziomie. Dlaczego tak się stało? MarketWatch wyjaśnia, że złoto zdołało utrzymać się na powierzchni w obliczu spadającej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, ponieważ liczba ta jest nadal podwyższona w stosunku do poziomu sprzed recesji. W związku z tym Will Cai, partner i szef Wilshire Phoenix, powiedział MarketWatch, że posiadacze aktywów nie powinni patrzeć na złoto jako na krótkoterminowy zakład, ale jako na długoterminowe zabezpieczenie przed inflacją i dywersyfikator portfela.

Mimo to, ceny złota odnotowały w ostatnich miesiącach kilka zauważalnych zmian. W sierpniu cena złota poszybowała powyżej 2000 USD za uncję. Od tego czasu cena oscyluje wokół poziomu 1 900 USD za uncję.

Jeśli spojrzymy na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych od wiosny tego roku, to pod koniec marca osiągnęła ona najwyższy poziom w 2020 roku, z prawie 6,9 mln tygodniowych wniosków. Dopiero na początku sierpnia liczba ta spadła poniżej miliona, po raz pierwszy od połowy marca. Od sierpnia, jak zauważyliśmy, ceny złota nie zmieniły się znacząco ani w górę, ani w dół - nawet w sytuacji, gdy liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wykazuje tendencję spadkową. W tygodniu kończącym się 7 listopada, liczba zgłoszonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (709,000) była najniższa od marca. 12 listopada, w dniu opublikowania tych danych, cena złota wzrosła jedynie o około 12 USD/oz. w stosunku do dnia poprzedniego, lądując na poziomie prawie 1 876 USD/oz.

W marcu, na początku recesji, analityk Sunshine Profits przypuszczał, że fala masowego bezrobocia może spowodować wzrost cen złota. Jak na razie jednak taka możliwość się nie sprawdziła, przynajmniej jako trend długoterminowy.

W międzyczasie złoto wciąż błyszczy, a jego ceny wciąż utrzymują się blisko historycznego maksimum ustanowionego w sierpniu. Część zasługi za to ponosi fakt, że rynek pracy wciąż ma przed sobą pewien obszar do pokonania, zanim osiągnie stan sprzed recesji.

Krajobraz ekonomiczny ciągle się zmienia, więc bądź na bieżąco. Zapisz się, aby otrzymywać informacje o rynku od U.S. Money Reserve i sprawdź naszą bibliotekę zasobów. Jest ona wypełniona kompleksowymi raportami na temat wszystkiego, od globalnego zadłużenia po dywersyfikację portfela.

niepewność gospodarczacena złotapracagospodarka Stanów ZjednoczonychShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16