Amerykański bank centralny posiada prawie tyle samo złota, co Niemcy, Włochy i Francja razem wzięte. Jaka historia kryje się za zamiłowaniem naszego narodu do złota? Dowiedz się więcej o złotym dziedzictwie Ameryki i o tym, jak sprawić, by złoto stało się częścią Twojego życia.

Standard

złotaZwiązek Ameryki ze standardem złota rozkwitł w 1834 roku, gdy Stany Zjednoczone nieformalnie zaczęły przestrzegać tego systemu monetarnego. Standard złota wiązał wartość pieniądza papierowego bezpośrednio z wartością fizycznego złota. Od 1834 do 1933 roku, USA ustaliły cenę złota na poziomie 20,67 dolarów za uncję.

Standard złota stał się bardziej formalny w 1900 roku, kiedy to uchwalono Gold Standard Act. Trzynaście lat później, w 1913 roku, prawo federalne ustanowiło Rezerwę Federalną jako bank centralny Stanów Zjednoczonych. Posunięcie to miało na celu wykorzystanie złota w celu standaryzacji i stabilizacji wartości walut. Zgodnie z tym prawem, Stany Zjednoczone musiały posiadać złoto równe 40% wartości emitowanej przez siebie waluty i wymieniać te dolary na złoto po stałej cenie 20,67 USD/oz.

W czasie kryzysu finansowego w 1933 roku, nowo zaprzysiężony prezydent Franklin D. Roosevelt zawiesił standard złota, po tym jak Amerykanie pospiesznie zamienili swoje depozyty bankowe na złoto. Późniejsze działania jeszcze bardziej osłabiły związek pomiędzy złotem a pieniądzem papierowym. Działania te obejmowały wycofanie złota obywateli, dając im 20,67 dolarów za każdą uncję, oraz wstrzymanie bicia złotych monet. Zanim FDR wkroczył do akcji, Stany Zjednoczone kontrolowały największe rezerwy złota spośród wszystkich krajów świata.

Po tych działaniach FDR zamknął wszystkie amerykańskie kopalnie złota w 1942 roku, rok po przystąpieniu Ameryki do II wojny światowej.

W latach 70. ustawodawstwo dotyczące złota przybrało inny obrót. W 1971 roku prezydent Richard Nixon (chcąc walczyć z inflacją i zapobiec runowi na złoto) położył kres standardowi złota, zakazując wymiany dolara na żółty metal.

Następnie, w 1974 roku, prezydent Gerald Ford uchylił ograniczenia w posiadaniu złota, zezwalając obywatelom USA na ponowne posiadanie, kupowanie i sprzedawanie złotych monet, kruszców i certyfikatów.

W 1984 roku prezydent Ronald Reagan zezwolił na wybicie pierwszej od 51 lat złotej monety USA - olimpijskiej złotej monety pamiątkowej.

Gorączka

złotaGorączka

złota

jest prawdopodobnie najbardziej złotym epizodem w historii Ameryki.

Początki gorączki złota sięgają stycznia 1848 roku. Wtedy to człowiek o nazwisku James Marshall odkrył złoto w tartaku, który budował dla Johna Suttera w posiadłości na północny wschód od Sacramento w Kalifornii. Odkrycie Marshalla wkrótce wywołało "pęd do kopalń". Największa gorączka złota w historii Ameryki rozpoczęła się w 1849 roku; tysiące poszukiwaczy złota stało się znanych jako 49ers.

"Złoto było zarówno obfite, jak i - dzięki szczęśliwemu geologicznemu przypadkowi - łatwe do wydobycia, co sprawiło, że złotonośne żwiry kalifornijskich rzek stały się czymś, co zostało opisane jako 'najlepsza okazja, jaka kiedykolwiek była oferowana na jakiejkolwiek granicy górniczej'", jak podaje Kalifornijski Departament Parków i Rekreacji.

Górnicy wydobyli ponad 750,000 funtów złota o wartości 2 miliardów dolarów z okolic Sutter's Mill podczas Gorączki Złota, która osiągnęła szczyt w 1852 roku, jak zauważa History.com.

Złoto w Forcie KnoxOprócz

Sutter's Mill w Północnej Kalifornii, żadne miejsce w USA nie jest chyba bardziej kojarzone ze złotem niż Fort Knox, na południe od Louisville w stanie Kentucky.

Jako depozytariusz około połowy złota amerykańskiego Skarbu Państwa, Fort Knox przechowuje blisko 143 miliony uncji złota (ponad 4000 ton metrycznych). Pierwsza dostawa złota została przyjęta w 1937 roku. Obecnie bardzo niewiele złota jest usuwane z Fortu Knox lub do niego dodawane.

Każda sztabka złota w Forcie Knox waży 27 i pół funta.

Zakupy złota

Od

wieków Amerykanie mają romans ze złotem, zwłaszcza w formie złotej biżuterii. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że wielu Amerykanów posiada również złote monety i sztabki, a każdego dnia kupują ich coraz więcej.

Mennica Amerykańska podaje, że "całkowita sprzedaż amerykańskich złotych monet wzrosła w zeszłym roku o 258%", a rosnący popyt rozlał się również na rok 2021. Złota moneta Amerykański Orzeł od dawna jest najlepiej sprzedającą się monetą. W styczniu 2021 roku sprzedano łącznie 220 500 uncji złotych monet Amerykański Orzeł. Jest to o 267% więcej niż ilość sprzedana w 2020 roku" - dodaje Mennica.

Jeśli chodzi o własność złota przez rząd USA, Rezerwa Federalna kontroluje największą na świecie rezerwę złota wśród banków centralnych - ponad 8 100 ton metrycznych złota na sierpień 2020 roku. Chociaż Stany Zjednoczone nie są światowym liderem w produkcji złota, to wciąż są na 4 miejscu (trzy miejsca za Chinami). 4 (trzy miejsca za Chinami). Nevada jest zdecydowanie najlepszym stanem pod względem wydobycia złota.

Nie ma ograniczeń co do ilości złota, jakie możesz posiadać w USA. Już dziś uczyń fizyczne złoto częścią swojego dziedzictwa. Kup złoto online lub zadzwoń już dziś, by porozmawiać z kompetentnym pracownikiem U.S. Money Reserve Account Executive.

california gold rushFort KnoxGold American Eagleus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupić złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16