Kupując metale szlachetne stajesz przed wieloma wyborami. Od rodzaju metalu, który kupujesz, do miejsca, w którym go kupujesz, wachlarz opcji może przyprawić o zawrót głowy. W tym artykule porównamy i skontrastujemy cztery popularne metale szlachetne - podając tylko fakty - aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dla Twojego portfela.

Złoto vs. SrebroZłoto

jest bardziej zamożnym kuzynem srebra. Jednakże, srebro jest również wyróżniającym się członkiem rodziny metali szlachetnych. Oba metale są korzystne jako wzmocnienie portfela i ze względu na swoje właściwości fizyczne.

Pod względem ich praktycznych zastosowań oba metale błyszczą.

Oprócz biżuterii, złoto można znaleźć w..:

 • Komputerowe układy pamięci
 • Elementy elektroniczne do telefonów komórkowych i innych urządzeń
 • Wypełnienia dentystyczne, korony i mosty
 • Narzędzia chirurgiczne
 • Zabiegi medyczne
 • Satelity
 • Szkło specjalistyczne
 • Medale sportowe
 • Monety

Srebro nie ustępuje mu jednak w kategorii użyteczności. Ten metal można znaleźć w:

 • Biżuteria
 • Wyroby srebrne
 • Panele słoneczne
 • Telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne
 • Baterie
 • Pręty jądrowe
 • Środki zapobiegające zamarzaniu
 • Maści
 • Lustra
 • Szkło specjalistyczne
 • Łożyska silników
 • Systemy filtracji wody
 • Wypełnienia dentystyczne
 • Nagrody sportowe
 • Monety

Oczywiście, oba metale - na przykład w formie sztabek i monet - mają również wyjątkową pozycję finansową. Mogą one służyć jako zabezpieczenie przed inflacją, jako aktywa "bezpiecznej przystani" oraz jako magazyny bogactwa.

Jednak srebro kosztuje znacznie mniej niż złoto. Pod koniec kwietnia 2020 roku cena złota oscylowała wokół poziomu 1700 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o ponad 544% od 2000 roku. Tymczasem cena srebra pod koniec kwietnia 2020 roku wynosiła około 15 dolarów za uncję. To wzrost o prawie 235%

od 2000 r.

Długoterminowe ceny zarówno złota, jak i srebra poszybowały w górę, przyczyniając się do ich ważnego miejsca w portfelach. Wiesz o tym, jeśli obserwowałeś stosunek złota do srebra, który również wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Zainteresowani nabywcy używają stosunku złota do srebra jako wskaźnika czasu, aby pomóc im zdecydować, kiedy kupić złoto lub srebro lub który metal kupić w danym momencie, zauważa ekonomista Arkadiusz Sieroń.

Patrząc w przyszłość, komentator Kitco i regularny współpracownik Fox Todd Horwitz przewiduje, że ceny złota i srebra pozostaną silne.

"

Wiemy, że wszystko może się zmienić w jednej chwili, ale bazując na tym, co widzimy teraz, spodziewamy się kontynuacji rajdu przez wszystkie strony" - napisał Horowitz 15 kwietnia 2020 roku.

Złoto vs. PlatynaPodobnie

jak srebro, platyna oferuje niektóre z tych samych fizycznych korzyści, co zł

oto.

Platyna jest używana w biżuterii, szczególnie w pierścionkach zaręczynowych i ślubnych, jak również przez przemysł motoryzacyjny, chemiczny, elektroniczny i opieki zdrowotnej. Jako najmniej reaktywny metal znany człowiekowi, platyna ma tendencję do bycia bardziej użytecznym niż złoto; plus, to jest rzadsze.

"Wszystkie platyny kiedykolwiek wyprodukowane tylko pokryć kostki w jednym basenie olimpijskim wielkości. Całe złoto, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, wypełniłoby trzy baseny olimpijskie", jak podaje World Platinum Investment Council. Niektóre szacunki mówią o czterech basenach.

Platyna jest również znacznie trudniejsze do wydobycia niż złoto, dodaje Yahoo! Finance.

Odnosząc się do ich statusu jako aktywa finansowe, zarówno platyna i złoto mogą działać jako bezpieczne przystanie, zabezpieczenia przed inflacją i ochrony przed zmiennością rynku. Według World Platinum Investment Council, popyt finansowy na platynę wyniósł 8 060 uncji w 2019 roku, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku poprzedniego.

Pod względem ceny, złoto kosztuje obecnie więcej niż platyna. Podczas gdy pod koniec kwietnia 2020 roku cena złota wynosiła około 1700 dolarów za uncję, cena platyny oscylowała w okolicach 770 dolarów za uncję. Bez względu na cenę, zarówno złoto, jak i platyna są uważane za solidne składniki portfela.

W kwietniu 2020 roku, bezpłatny biuletyn finansowy Energy and Capital zauważył, że podczas gdy ceny żółtego metalu są nastawione na wzrost, platyna może być nastawiona na jeszcze większe zyski. Częścią niedawnego powabu platyny jest to, że była ona handlowana z rabatem wszech czasów w stosunku do złota.

Złoto vs. PalladOd

kwietnia 2020 roku pallad był najwyżej wycenianym metalem szlachetnym na rynku. Podczas gdy cena złota była bliska 1.700 dolarów za uncję, cena palladu przekroczyła 1.900 dolarów za uncję.

Oprócz tego, że cena palladu znajduje się w tej samej bliskości co złota, oba metale mają praktyczne zastosowanie. Na przykład, pallad znajduje się w samochodowych układach wydechowych, a także w biżuterii, elektronice i produktach dentystycznych. Pallad jest produktem ubocznym platyny i niklu, a także oczyszcza wodór.

Dlaczego pallad kosztuje więcej niż złoto? To całkiem proste: Popyt historycznie przewyższał podaż.

"Status palladu jako produktu ubocznego wydobycia platyny lub niklu oznacza, że producenci nie są w stanie szybko reagować na zmiany cen" - zauważa Bloomberg.

"

W rzeczywistości przewiduje się, że w 2020 roku produkcja nie będzie w stanie zaspokoić popytu przez dziewiąty rok z rzędu. "

Poza kilkoma podobnymi zastosowaniami, pallad i złoto są również podobne pod względem ich zdolności do bycia zabezpieczeniem przed inflacją jako bezpieczne przystanie i magazyny bogactwa.

Masz wiele opcji, jeśli chodzi o metale szlachetne. Zadzwoń do U.S. Money Reserve, aby dowiedzieć się więcej o złocie i srebrze oraz o ich porównaniu z platyną i palladem.

gold to silver ratiopalladiumplatinumsilverShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins Are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monecie wolności?
2021-07-23