Rozpoznasz Lady Liberty na awersie tej monety; rewers przedstawia lot orła. Jest to jedna z najbardziej kultowych monet USA, jakie kiedykolwiek wybito, jednak jest bardzo wątpliwe, że masz w swojej kieszeni złotą monetę Double Eagle. Po przeczytaniu tego tekstu możesz jednak chcieć ją mieć!

Poznaj historię złotej monety Double Eagle, dowiedz się, dlaczego może być ona atrakcyjnym nabytkiem dla Ciebie i jak zabrać do domu tę nieuchronnie piękną monetę.

Dynamiczny duet stworzył złotą

monetę Double EagleW

1905 roku prezydent Theodore Roosevelt chciał zmienić design amerykańskich monet, zwłaszcza złotych.

"

Uważał, że monety z tamtej epoki były nieatrakcyjne," jak podaje Mennica Stanów Zjednoczonych, "i chciał, aby zamiast tego ucieleśniały naszą narodową tożsamość i rosnące znaczenie na arenie światowej. "

Roosevelt

wybrał amerykańskiego rzeźbiarza i artystę Augustusa Saint-Gaudensa do tej odważnej zmiany. Efektem pracy Saint-Gaudensa była złota moneta o nominale 20 dolarów z 1907 roku, znana również jako Double Eagle. Moneta otrzymała tę nazwę, ponieważ jej wartość nominalna była dwukrotnie wyższa od monety 10-dolarowej, na której również znajdował się orzeł, jak podaje The Washington Post.

Mennica chwali złotą monetę "Podwójny Orzeł" z 1907 roku jako najpiękniejszą monetę, jaką kiedykolwiek wybito w USA i być może na świecie

,

posuwając

się nawet

do podniesienia jej do rangi "definitywnej amerykańskiej monety".

Na

awersie monety Saint-Gaudens widnieje posągowa Lady Liberty

.

Ubrana w szatę kobieta trzyma w prawej ręce pochodnię, a w lewej gałązkę oliwną. W tle widać kopułę Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

"Ten projekt podkreśla, że wolność jest centralnym elementem amerykańskiego ducha, jest piękna i atrakcyjna dla wszystkich, a gdziekolwiek podąża Wolność, zainspirowana oświeceniem, tam podąża pokój" - czytamy w komunikacie mennicy.

Młody orzeł lecący o wschodzie słońca widnieje na odwrocie monety, podczas gdy motto "E Pluribus Unum" akcentuje krawędź.

Mennica podaje, że powstały cztery warianty Podwójnego Orła z 1907 roku:

  • Pierwsze dwie próby, 34-mm wersja i 27-mm wersja, były uważane za ultra wysokiej płaskorzeźby i nosił cyfry rzymskie. Rząd federalny porzucił wersję 27-mm po tym, jak dowiedział się, że nie był upoważniony do jej wybicia.
  • W trzeciej próbie, mennica uprościła proces produkcji wersji 34-mm poprzez zmniejszenie reliefu. Powstało około 12 000 tych monet.
  • Czwartą próbą była wersja 34-mm z jeszcze niższym reliefem i z cyframi arabskimi.

Ponieważ monety z wysokim reliefem były tak trudne do wykonania we wczesnych latach 1900, wizja Saint-Gaudensa dotycząca monety z ultra wysokim reliefem nigdy się nie zmaterializowała za jego życia.

W

marcu 1933 roku, aby pomóc gospodarce amerykańskiej wyjść z Wielkiego Kryzysu, prezydent Franklin Delano Roosevelt zażądał, aby ludzie zwrócili swoje złote monety i kruszce w zamian za papierowe dolary. W ten sposób Stany Zjednoczone zostały pozbawione standardu złota. Po proklamacji Roosevelta, 445.500 Double Eagles z datą 1933 i wybitych w mennicy filadelfijskiej zostało przetopionych na sztabki złota.

Żadna z dwudziestodolarowych podwójnych orłów z 1933 roku nie została nigdy udostępniona społeczeństwu jako prawny środek płatniczy. Tylko dwie z tych monet zostały zachowane i wysłane do Smithsonian Institution.

Jak się jednak okazuje, 20 Double Eagles zostało skradzionych z mennicy w Filadelfii i trafiło w ręce różnych osób. Rząd federalny twierdzi, że udało się je wszystkie odzyskać:

  • W latach 40. i 50.dziewięć z 20 podwójnych orłów zostało skonfiskowanych przez amerykańskie służby specjalnelub im przekazanych. Mennica ostatecznie je zniszczyła.
  • W 1996 roku Secret Service odzyskała jednego Podwójnego Orła. Po ugodzie sądowej Mennica odzyskała tę monetę, która w 2002 roku została sprzedana na aukcji za prawie 7,6 miliona dolarów.
  • W 2004 roku Mennica odzyskała dziesięć Podwójnych Orłów, które według niej zostały skradzione z mennicy ponad 70 lat wcześniej. Znajdowały się one w posiadaniu rodziny z Filadelfii. Rodzina pozwała rząd o własność monet, ale rząd wygrał batalię prawną, która trwała ponad dekadę. Departament Skarbu USA, który zarządza mennicą, twierdzi, że nie planuje aukcji, emisji ani innego "spieniężenia" tych dziesięciu monet.

Dziś wartość jednego Podwójnego Orła z 1933 roku szacuje się na około 10 milionów dolarów. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wiadomo o istnieniu mniej niż dwóch tuzinów tych monet.

Podwójny

Orzeł znów leciW

styczniu 2009 roku Mennica wyemitowała 24-karatową złotą monetę 2009 Ultra High Relief Double Eagle, oddającą hołd oryginałowi Saint-Gaudensa. Mennica wyprodukowała pierwszą z tych monet w 2009 roku w swoim zakładzie w West Point, w stanie Nowy Jork.

Nowoczesna technologia pozwoliła mennicy na cyfrowe odwzorowanie oryginalnych tynków monety. Do monety z 2009 roku dodano kolejne cztery gwiazdy symbolizujące 50 stanów oraz napis "In God We Trust", który nie pojawił się na wersji z 1907 roku.

Mennica dodała również małe obramowanie, aby nadać monecie 20 dolarów bardziej spójną krawędź. Moneta z 2009 roku została wykonana z 24-karatowego złota, aby zapewnić najwyższą jakość ultra wysokiego reliefu.

"Moneta jest wyjątkowym amerykańskim wyrazem artystycznym - stworzonym przez amerykańskiego rzeźbiarza i wykonanym przez ikonę amerykańskiej instytucji" - mówi Mennica o wersji z 2009 roku.

"

Doprowadziliśmy do perfekcji to, co zostało nazwane jedną z najpiękniejszych monet na świecie, ale tak jak sama Ameryka, na horyzoncie jest o wiele więcej. "

Dlaczego warto kupić złotą monetę 2009 Ultra High Relief Double Eagle?

Teraz, gdy znasz już historię Podwójnego Orła, być może zastanawiasz się, dlaczego warto kupić jedną z monet z 2009 roku. Oto cztery świetne powody.

  1. Złota moneta 2009 Ultra High Relief Double Eagle kosztuje znacznie mniej niż wersja z 1933 roku.
  2. Moneta z 2009 roku honoruje prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną monetę, jaka kiedykolwiek została wybita w Stanach Zjednoczonych.
  3. Moneta jest praktycznie bez skazy, o czym świadczy jej klasa MS-70 lub bliska doskonałości klasa MS-69.
  4. Złote monety mogą służyć jako mądry dodatek do Twojego portfela, ponieważ złoto dywersyfikuje Twoje aktywa, służy jako przechowalnia bogactwa i oferuje zabezpieczenie przed ekonomicznymi i geopolitycznymi wahaniami.

Możesz posiadać niezwykłą Ultra High Relief Double Eagle Gold Coin już dziś, kontaktując się z U.S. Money Reserve pod numerem 1-844-307-1589.

Amerykańskie monetyZłoty Amerykański OrzełU.S. Mintus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23