Kiedy dziś myślimy o Meksyku, łatwo wyobrazić sobie czystą, błękitną wodę, ładną pogodę i piaszczyste plaże. Prawdopodobnie zapominamy jednak, że Meksyk posiada również duże złoża srebra i złota.

W rezultacie, jeśli jesteś kolekcjonerem złota lub numizmatykiem w ogóle, mogłeś początkowo przeoczyć złote monety meksykańskie. Możesz nawet sceptycznie podchodzić do ich zakupu. Aby pomóc Ci dowiedzieć się o nich więcej, przygotowaliśmy niniejszy przewodnik po tych fascynujących monetach.

Spis treści

 • Czym są złote monety meksykańskie?
 • Informacje o meksykańskiej mennicy
 • Czy złote monety meksykańskie można kolekcjonować?
 • Rozmiary i wzory monet
  • Monety peso
  • Centenarios
  • Libertads
 • Czy powinieneś kupić meksykańskie monety?
 • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?
 • Czy potrzebujesz porady na temat inwestowania w złoto?

Czym są meksykańskie złote monety?

Złote monety meksykańskie są dostępne w różnych nominałach i wzorach. Pierwsza złota moneta została wybita przez Mennicę Meksykańską na cześć niepodległości kraju w 1921 roku. Monety te, znane jako Centenarios, są bardzo kolekcjonerskie.

Można znaleźć pesos bite w złocie już od 1870 roku. Rząd meksykański używa dziś Libertad jako oficjalnej złotej monety bulionowej.

Informacje o meksykańskiej mennicy

La Casa de Moneda de México, czyli Mennica Meksykańska, sięga wiekami wstecz, do inwazji Hiszpanów na Meksyk. Założona w 1535 roku, jest jedną z najdłużej działających mennic na świecie.

Jednymi z pierwszych monet wybitych w mennicy były srebrne monety o nominale ośmiu reali, a później srebrne peso. Obie monety były w powszechnym obiegu w Ameryce kolonialnej oraz w Azji i miały wpływ na kształtowanie się walut w Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie Narodowe Muzeum Kultury w mieście Meksyk (Museo Nacional de las Culturas) zajmuje historyczny budynek, w którym od 1731 r. mieściła się La Casa de Moneda.

Czy złote monety meksykańskie można kolekcjonować?

Tak, złote monety meksykańskie są bardzo poszukiwane, zwłaszcza w "menniczym stanie". Dziewiętnastowieczne monety są rzadkie i bardzo poszukiwane, jeśli są w dobrym stanie. Wzory na monetach różnią się w zależności od tego, kiedy i dlaczego dany kraj je emitował. Na monetach wybitych po 1870 r. zazwyczaj po jednej stronie widniał nominał, a po drugiej popiersie aktualnego przywódcy kraju.

Oryginalne Centenarios, wybite w 1921 roku, zawierają 1,2 uncji złota o próbie 0,900. Chociaż ich wartość nominalna wynosi 50 peso, nigdy nie były one przeznaczone jako waluta, lecz jako monety pamiątkowe. Obecnie sprzedawane są za tysiące dolarów.

W 1981 r. Mennica Meksykańska rozpoczęła emisję monety Libertad, która była bita zarówno w wersji srebrnej, jak i złotej, przy czym każda z nich zawierała 99,9% metalu szlachetnego. Oprócz standardowych monet bulionowych, mennica wybiła również ograniczoną liczbę kolekcjonerskich monet lustrzanych i odwróconych monet lustrzanych z obu metali. Odwrócony złoty rewers próbny Libertad jest obecnie najbardziej kolekcjonerską monetą, z uwagi na niską liczbę wyprodukowanych egzemplarzy.

Rozmiary i wzory monet

Monety Peso

Monety Peso występują w następujących nominałach:

 • 2
 • 5
 • 10
 • 20
 • 50

Większość złotych pesos jest kolekcjonerska, w zależności od ich wieku i składu. Niektórzy kolekcjonerzy preferują je ze względu na ich czystość i stosunkowo niższą cenę wejścia w obieg w porównaniu z obecnymi monetami.

Centenarios

Najpopularniejszą monetą jest 50 Peso, czyli Centenario, wybite po raz pierwszy w 1921 roku. W 1921 r., dla upamiętnienia setnej rocznicy niepodległości Meksyku po zwycięstwie w wojnie z Hiszpanią, kraj ten wyemitował Centenarios - złote monety bulionowe, na których po jednej stronie przedstawiono posąg Skrzydlatego Zwycięstwa, a za nim wulkany Popocatepetl i Iztaccíhuatl.

Skrzydlate Zwycięstwo trzyma w prawej ręce uniesiony wieniec, symbolizujący niepodległość Meksyku. W lewej ręce ma zerwane kajdany symbolizujące zerwanie więzów kolonialistów. Wizerunek przedstawia słynną statuę, zwaną popularnie Aniołem, którą mieszkańcy Meksyku wznieśli w 1910 r. w centrum miasta, aby uczcić 100-lecie rozpoczęcia wojny o niepodległość od Hiszpanii.

Wulkany w tle wzięły swoją nazwę od starożytnej azteckiej historii miłosnej. Opowiadała ona o księżniczce, która zakochała się w kimś, kogo jej ojciec uważał za nieodpowiedniego. W związku z tym ojciec wysłał młodzieńca na wojnę, wierząc, że doprowadzi to do jego śmierci.

Księżniczka była smutna i nie wyobrażała sobie życia bez ukochanego ani małżeństwa z kimś innym. Była przekonana, że zginie on w bitwie i popełniła samobójstwo, aby oszczędzić sobie bólu po stracie.

Jej kochanek przeżył, ale miał złamane serce, gdy znalazł ją martwą. Zabrał ją na górę w nadziei, że uda mu się ją ożywić. On jednak zamarzł na śmierć. Bogowie zlitowali się nad parą i zesłali zamieć, która przykryła ich ciała.

Legenda mówi, że młodzieniec był tak zdenerwowany śmiercią swojej ukochanej, że poprzysiągł ukarać ludzi. Stał się wulkanem, aby dać upust swojej wściekłości.

Patrząc na tło monety, nie można sobie wyobrazić, że kryje się za nią tak smutna historia, ale warto o niej posłuchać.

Po przeciwnej stronie monety znajduje się herb Meksyku, przedstawiający złotego orła trzymającego w pysku grzechotnika, siedzącego na kaktusie. Wzór ten odzwierciedla tradycyjną legendę o bogu Huitzilopochtli, który powiedział Aztekom, że powinni zbudować swoje miasto tam, gdzie zobaczą orła pożerającego węża na szczycie kaktusa.

Monety te produkowano w latach 1921-1931. Spustoszenia II wojny światowej sprawiły, że złoto zyskało na popularności, dlatego w latach 40. XX wieku Centarianie ponownie zaczęli emitować te monety.

Ciekawostką jest, że rząd meksykański nigdy nie uznał ich za prawny środek płatniczy. W związku z tym wiele monet, które przetrwały do dziś, jest w dobrym stanie, ponieważ rząd nigdy nie wprowadził ich do oficjalnego obiegu.

Mennica wycofała z obiegu Centenario w 1972 roku, decydując się na wprowadzenie Libertad w 1981 roku.

Libertady

Libertad jest wyjątkowy, ponieważ nie ma wartości nominalnej. Tylko jeden kraj emituje monety bulionowe w ten sposób. Jest ona jednak prawnym środkiem płatniczym, a jej wartość zależy od aktualnej ceny złota.

Libertad zadebiutował w 1981 r., a rząd wybił blisko milion monet. Występują one w następujących kategoriach wagowych:

 • ¼ uncji
 • ½ uncji
 • 1 uncja

Pierwotnie monety z 1981 roku były w całości złote, ale od 1982 roku rząd zaczął bić je również w srebrze.

Monety z 1981 r. cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów, mimo że wyglądem przypominają Centenaria. Choć początkowo mennica wyemitowała wiele monet, kolejne wznowienia były sporadyczne, co sprawia, że mimo ich liczby w obiegu, monety są cenne.

Na monecie Libertad również widnieje wizerunek uskrzydlonego Zwycięstwa, Anioła Niepodległości. Projekt monety był podobny do tego z Centenario, ale z czasem uległ zmianie.

Na rewersie umieszczono herb Meksyku z orłem, wężem i kaktusem, otoczone napisem "Estados Unidos Mexicanos", czyli Stany Zjednoczone Meksyku.

Dopiero dekadę później mennica wyprodukowała kolejne Libertady. Tym razem wprowadzono dwie dodatkowe gramatury: jedną dziesiątą i jedną dwudziestą uncji. W ciągu następnych kilku lat popyt na monety jednouncjowe wzrósł, a rząd zobowiązał się do wybicia kolejnych monet.

Jednak żadna emisja nie dorównała nakładom Libertad z 1981 roku. Wręcz przeciwnie, władze zdały sobie sprawę, że rozsądnie jest ograniczyć liczbę emitowanych egzemplarzy. W 2000 roku mennica wybiła mniej niż 16 000 tych monet.

Poza tym, w ciągu ostatnich trzech dekad produkcja była sporadyczna. Obecnie jednak rząd produkuje niewielką liczbę monet rocznie.

Jeśli na monecie Libertad Anioł Niepodległości jest zwrócony w stronę awersu, oznacza to, że pochodzi ona z 2000 r. lub później. Skrzydlaty Anioł Zwycięstwa stoi na piedestale, dzięki czemu jest nieco bardziej oddalony od gór w tle.

Wulkany w tle mają więcej szczegółów, a nawet niektóre z meksykańskich roślin. Projektanci umieścili również oznaczenia mennicy z większą starannością niż w przypadku Centenario. Nie odwracają one uwagi od samego wizerunku, ale raczej omijają brzeg monety.

Wiele osób uważa, że nowy wzór po 2000 r. jest bardziej nowoczesny i atrakcyjny, ponieważ nie zagraca tak bardzo monety.

Proof Gold Libertad

Półuncjowa, wybita stemplem lustrzanym wersja monety Libertad pojawiła się po raz pierwszy w 1989 roku. Monety te są kolekcjonerskie, ponieważ miały jednoroczną serię. Następnie, w 2004 r., wzór pojawił się ponownie w formie monety o nominale ćwierć uncji.

Obecnie moneta jest bita corocznie.

Odwrócona złota lustrzana libertada

Reverse Proof Gold Libertad po raz pierwszy pojawił się w 2018 r. w limitowanej emisji 1000 monet. W następnym roku produkcja zmniejszyła się o połowę, co uczyniło ją jedną z najrzadszych monet tego typu.

Monety te, zanim znajdą się w obiegu, są chętnie kupowane przez kolekcjonerów. Ponadto są one estetyczne ze względu na kontrast między wizerunkiem a tłem. Proofy zawierają oszronionego anioła na polerowanym tle, a rewers Proofów jest odwrotny.

Czy warto kupić meksykańskie monety?

Monety meksykańskie mają bogatą historię i charakteryzują się pięknymi wzorami. Zrozumienie historii narodu meksykańskiego sprawia, że są one jeszcze bardziej pożądane.

Ponieważ tak wielu kolekcjonerów w Stanach Zjednoczonych zbiera amerykańską walutę, monety te mogą być nieco niedoceniane. W związku z tym można je nabyć po korzystnych kursach. Niektóre z nich czasami sprzedawane są po cenie niższej niż wartość złota na rynku spot.

Ceny wahają się od kilkuset dolarów do tysięcy dolarów, co pozwala na zaspokojenie potrzeb inwestorów na każdym poziomie.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie

Jeśli chcesz kupić monety jako przedmioty kolekcjonerskie, musisz wziąć pod uwagę ich stan i rzadkość występowania. Mint State 70 to najlepszy możliwy stan waluty. Takie monety wyglądają tak samo, jak w momencie wybicia przez rząd, i nie mają żadnych skaz.

Aby utrzymać monety w tym stanie, kolekcjoner zazwyczaj przechowuje je w ochronnym pokrowcu. Dlatego warto upewnić się, że zakupione monety zawierają pokrowiec lub dodać go, jeśli go nie ma.

Drugim najlepszym stanem jest Mint State 69. Monety te nadal wyglądają tak samo jak na początku, ale mają jedną lub dwie drobne skazy. Najważniejsze jest to, że błędy nie powinny znacząco wpływać na wizerunek monety.

Oczywiście, im bardziej doskonały egzemplarz, tym wyższa będzie jego wartość. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy waluta jest tak rzadka, że jej znalezienie jest prawie niemożliwe, niezależnie od stanu zachowania.

Kolekcjonując, należy określić swoje cele. Czy:

 • Chcesz mieć złoto? Jeśli tak, to wybierz dość powszechną złotą monetę, aby uzyskać najlepszą cenę.
 • Chcesz mieć coś pięknego? Poszukaj monety w dobrym stanie. Nie musi być w stanie menniczym, ale nie powinna mieć zbyt wielu skaz.
 • Chcesz mieć kolekcję monet, która będzie się rozrastać ponad ich wartość wewnętrzną? Będziesz musiał wydać więcej na monety o jakości menniczej lub monety w obiegu zamkniętym.

Czy potrzebujesz porady na temat inwestowania w złoto?

Złoto jest inwestycją, która zyskuje na wartości wraz z upływem czasu. Dlatego nawet jeśli sama moneta nie ma wartości wewnętrznej, to metal już tak.

Czy monety meksykańskie to właściwa inwestycja dla Ciebie? Wypełnij nasz prosty formularz zapytania, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiedniego partnera do inwestycji w złoto.